میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
آیت‌الله آملی‌لاریجانی در نشست مسئولان عالی قضایی:
بیکار شمایید که ۴ سال دور برجام سینه زدید
بیکار شمایید که ۴ سال دور برجام سینه زدید
 

رئیس قوه ‌قضاییه در واکنش به برخی توهین‌ها به دستگاه قضا از سوی بعضی مسئولان گفت: قوه قضاییه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بیکاری وجود دارد شما هستید که چهار سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت با تقدیر از حضور مردم در مراسم اقامه عزای حسینی، تصریح کرد: حب اهل‌بیت(ع) علاوه بر آثار معنوی، واجد آثار دنیوی نیز هست؛ چنانکه امروز می‌بینیم با حضور شیعیان و الهام گرفتن از فرهنگ غنی عاشورا، مرز مقاومت و غیر مقاومت در سراسر جهان کاملاً روشن و مشخص است.
وی در ادامه با تبریک هفته نیروی انتظامی، تصریح کرد: این نیرو، یک نیروی مسلح اجتماعی است که با مردم سر و کار دارد لذا باید اخلاق حسنه را رعایت کند و در عین اجرای قانون با اقتدار و صلابت، نسبت به مردم عطوف باشد.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه نیروی انتظامی به عنوان ضابط، همکاری بسیار خوبی با قوه قضاییه دارد، خاطرنشان کرد: وظایفی که قانون برای نیروی انتظامی پیش بینی کرده بسیار گسترده است که از جمله آنها دفاع از ارزش‌هاست. بر همین اساس این نیر نسبت به حفظ ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی در چارچوب قانون و شرع، وظیفه مهمی بر عهده دارد. گرچه متاسفانه برخی دستگاه‌ها به جای کمک به نیروی انتظامی در این مسیر، با سخنان خلاف شرع و قانون در اجرای برخی قوانین مانع تراشی می‌کنند.
رئیس دستگاه قضایی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز خرسندی از وضعیت جبهه مقاومت در منطقه و پیروزی‌های پی در پی این جبهه، گفت: به نظر می‌آید که داعش و جریان تکفیری به نقطه پایان نزدیک می‌شوند.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به همه‌پرسی کردستان عراق، این رویداد را آتشی جدید از سوی کشورهای سلطه به ویژه رژیم صهیونیستی برای مشغول کردن منطقه دانست و خاطر نشان کرد: سیاست تجزیه کشورهای اسلامی، سیاستی قدیمی است که رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند. متاسفیم که اقلیم کردستان عراق نیز از چنین سیاستی تبعیت کرده است. وی رویکرد آمریکا در این ماجرا را منافقانه توصیف کرد و افزود: از نظر ما حکومت عراق یک حکومت واحد و یکپارچه است و مسئولان اقلیم کردستان باید توجه کنند که در مسیر تجزیه موفق نخواهند بود.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با اشاره به رسیدگی‌های قضایی و هجمه‌ها علیه قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم ما که در طول سالهای گذشته نیز به صورت قاطعانه دنبال شده، مبارزه با مفاسد در همه ابعاد آن است. متاسفانه در جریان رسیدگی به برخی پرونده‌های مالی - اقتصادی به محض اینکه کسی احضار می‌شود، برخی افراد ذی نفع شروع به فضاسازی سیاسی و یا شخصی می‌کنند که جای تاسف دارد. اگر قرار باشد در مورد هر پرونده‌ای بگوییم این پرونده سیاسی است، دیگر رسیدگی قضایی امکان‌پذیر نخواهد بود.
وی ادامه داد: در مورد پرونده‌ای که حسب محتویات و نظر قاضی مربوطه ابعاد اقتصادی و مالی دارد و نیاز به اقدامات قضایی دارد، جار و جنجال به راه می‌اندازند برای اینکه اذهان مردم را از اختلاس و فساد دور کنند و به سمت مسائل سیاسی ببرند و متاسفانه در این مسیر از هیچ هجمه و تهمتی هم به دستگاه قضایی ابا ندارند تا در مقابل رسیدگی‌ها سنگ اندازی کنند.
وی با اشاره بر اینکه قوه قضاییه در گذشته نیز نشان داده اعتنایی به این اقدامات نمی‌کند، تاکید کرد: این قبیل اقدامات نظیر اتهام زنی، توهین و سنگ اندازی علیه قوه قضاییه جرم محسوب می‌شود و به مرتکبان هشدار می‌دهیم که تسامح قوه قضاییه برای حفظ فضای آرام جامعه، حدی دارد و اگر اظهارات و اقدامات بی‌مبنا علیه قوه قضاییه ادامه یابد ناچاریم طبق قانون با این مرتکبان نیز برخورد کنیم.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی همچنین با انتقاد از برخی توهین‌ها به دستگاه قضایی از سوی بعضی از مسئولان، خاطرنشان کرد: اخیراً برادر بزرگواری گفته است که قوه قضاییه از سر بیکاری دائماً اقدام به احضار افراد می‌کند. این سخنان بسیار کم لطفی است. در پاسخ باید گفت که قوه قضاییه حسب وظیفه اصلی و ذاتی خود اقدام به رسیدگی قضایی و اجرای عدالت می‌کند. دستگاه قضایی با دریافت گزارش‌ها و یا دریافت شکایت، باید در صورت اقتضا افرادی را احضار کند و از آنان تحقیق به عمل آورد. بنابراین قوه قضاییه از سر بیکاری افراد را احضار نمی‌کند. اگر بیکاری وجود دارد این شما هستید که چهار سال کشور را رها کردید و دور برجام سینه زدید گویی کشور کار و مشکل دیگری ندارد. ما هم کار داریم و هم محکم در مسیر قانونی خود ایستاده‌ایم.
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: شما موظفید از قوه قضاییه بعنوان رکن نظام حمایت کنید، کما اینکه ما در طول سال‌های گذشته از کلیّت دولت به عنوان رکن نظام حمایت کرده‌ایم این درست نیست در هر محفلی، هر آنچه به ذهن شریفتان گذشت، علیه قوه قضاییه بیان کنید. وقتی شکایتی از یک مرجع رسمی می‌رسد، دادستان و دادسرا موظف به رسیدگی هستند و در این مسیر باید احضارهایی صورت گیرد البته ممکن است این اشخاص پس از انجام تحقیقات و پس از رسیدگی تبرئه شوند اما اینکه بخواهیم جلوی احضارها را بگیریم علاوه بر اینکه خلاف قانون است مردم خواهند گفت که رسیدگی‌های قوه قضاییه فقط برای افراد بی‌بضاعت و ضعیف است و کاری با مقامات و مسئولان ندارند.
وی خاطر نشان کرد: توصیه برادرانه ما این است که اگر قوه قضاییه احتمالاً در جایی اشتباه دارد در مورد آن اشتباه، تذکر معقول بدهند نه اینکه علیه احضار و رسیدگی به پرونده افراد که بر حسب قانون صورت می‌گیرد، سخن بگویند. چنانچه دستگاه قضایی نیز در جایی که مرتکب اشتباهی شده موظف است از اشتباه خود برگردد اما اینکه برخی در هر جمع و محفلی بخواهند علیه قوه قضاییه اظهارات بی‌مبنا داشته باشند به هیچ عنوان پذیرفته نیست. مسئولان نباید فراموش کنند که این رسیدگی‌ها به نفع همه است و نباید در جایی که موضوعی به سود ماست از رسیدگی قضایی دفاع کنیم و در جای دیگر اگر بررسی‌های قضایی به ضرر ما بود علیه قوه قضاییه سخن بگوییم.
رئیس قوه قضاییه با تقدیر از همه قضات مستقل و شریف دستگاه قضایی افزود: مسئولان قضایی نیز باید از قضات حمایت کنند تا بساط فشارهای این چنینی جمع شود.

کد مطلب: 101315
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۱۳:۲۵:۵۴
"با احترام:اقای لاریجانی شما ایت ا هستید .درست است اینجور جواب دادن ها .نمی توانید باهم حرف بزنید و اینطور با اعصاب مردم بازی نکنید.امثال شهید حججی ها وخانواده هایشان در این مملکت زندگی می کنند ودقا یق عمرشان با چه سختی می گذرد وسکوت می کنند .حالا آیت ا ها وبزرگان را اینطوری ببینند به ........
۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۱۰:۰۴:۳۷
بیکارند که ۸سال است دنبال فتنه گر هستندوکاری ازدستشان نمیاد محدودیت غیرقانونی برای محبوبترین شخص جامعه میگذارند. جرات دارند درانتخابات شرکت کنند تاپاسخ ملت را ببیند