میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
پیام‌های ماندگار
دوازده سال پیش در چنین روزهای رژیم صهیونیستی جنگی تمام عیار را علیه غزه آغاز کرد که به جنگ ۲۲ روزه غزه معروف شد...

دوازده سال پیش در چنین روزهای رژیم صهیونیستی جنگی تمام عیار را علیه غزه آغاز کرد که به جنگ ۲۲ روزه غزه معروف شد در این جنگ تقریبا ۱۴۲۰ فلسطینی به شهادت رسیده، بیش از ۸۰۰۰ منزل به صورت کلی یا جزئی تخریب و بیش از نیم میلیون فلسطینی آواره شدند. ملت فلسطین در حالی دوازدهمین سالروز نخستین جنگ رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه را زنده نگه داشتند که تحولات آن روزها درس‌های ماندگاری را برای ملت فلسطین به همراه داشت. نخست آنکه این جنگ پس از جنگ ۳۳ روزه لبنان در سال ۲۰۰ این حقیقت را آشکار ساخت که ادعای شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی یک ادعای واهی است و این مقاومت توان شکست این رژیم را دارد. مولفه‌ای که در جنگ‌های ۸ و ۵۱ روز نیز زمینه ساز پیروزی مقاومت غزه بر ارتش صهیونیستی شد.
فلسطینی‌ها آموختند که تنها گزینه مقابله با این رژیم مقاومت و قوی شدن است که تقویت توان موشکی و دفاعی محور این رویکرد بوده است. دوم آنکه واکنش کشورهای عربی به این جنگ نشان داد که خیانت ارتجاع عربی به فلسطین، منطقه و جهان اسلام همچنان ادامه دارند و بانیان و امضا کنندگان کمپ دیوید‌ها و اسلوها به خیانت به فلسطین ادامه می‌دهند. نقابی که این کشورها بر چهره با ادعای حمایت از فلسطین زده بودند در طول این جنگ‌ها آشکار و طی ماه‌های اخیز نیز این نقاب برداشته شده و کشورهایی همچون امارات و بحرین رسما سازش با رژیم صهیونیستی را اعلام و سودان و مغرب نیز تحت فشار آنها به سازش پیوستند. سوم آنکه نوع رفتار آمریکا در این جنگ قابل توجه است که آغاز جنگ در دوران ریاست جمهوری بوش بود و ابتدای دوران اوباما. نکته مهم آنکه هر دو به حمایت از رژیم صهیونیستی پرداختند که سندی بر پیوند ناگسستنی آمریکا با صهیونیست‌هاست.
این رفتارها نشان داد که دموکرات و جمهوریخواه هرگز به فکر فلسطین نبوده و نیستند و آمدن بایدن به جای ترامپ نیز تغییری در این روند ایجاد نمی‌کند. چهارم آنکه پس از این جنگ طبق گزارش بین المللی ریچارد گلدستون، رئیس کمیته حقیقت یابی که شورای حقوق بشر پس پایان این جنگ فرستاد، ارتش اشغالگر در این جنگ، جنایت های جنگی علیه اهالی نوار غزه که از ۱۵ سال پیش محاصره شده، مرتکب شدند.
به رغم چنین گزارشی، سازمان ملل تاکنون اقدامی برای مجازات عاملان این جنایت صورت نگرفته است و صهیونیست‌ها و حامیانشان همچنان به جنایت و کشتار ادامه می دهند. در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که جنگ ۲۲ روزه غزه نشان داد که مقاومت و وحدت تنها گزینه ملت فلسطین برای رسیدن به حقوقشان تا تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 116626
 
Share/Save/Bookmark