میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
پیوستن بحران‌ساز به سنتکام
آمریکا این روزها در حالی درگیر بحران‌های اجتماعی و جنگ قدرت در راس هرس ساختار سیاسی است که در اقدامی...

آمریکا این روزها در حالی درگیر بحران‌های اجتماعی و جنگ قدرت در راس هرس ساختار سیاسی است که در اقدامی قابل تامل رسانه‌ها خبر دادند که دونالد ترامپ در عمل به توصیه‌های لابی‌های تل‌‌آویو در واشنگتن دستور داد، رژیم صهیونیستی به حوزه فعالیت تروریست‌های سنتکام اضافه شود. این اقدام آمریکا در صورت اجرایی شدن گسترش دامنه حضور نظامی آمریکا در منطقه خواهد بود که حلقه تکمیلی همکاری های نظامی میان ناتو و این رژیم است. حال این سوال مطرح است که این رویکرد چه پیامدهایی برای منطقه به همراه خواهد داشت؟ در باب پیوستن رژیم صهیونیستی به سنتکام یا همان نیروهای آمریکایی در خاورمیانه، چند نکته قابل توجه است.
نخست آنکه بر اساس آمارهای نهادهای نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، عملا ارتش صهیونیستی توان اجرای اهداف نظامی این رژیم را ندارد بویژه اینکه از درون دچار بحران‌های روانی و ساختاری شده است. بر این اساس عضویت در سنتکام و ناتو را می‌توان بهره گرفتن از این نیروها برای امنیت رژیم صهیونیستی در برابر بحران‌های امنیتی این رژیم دانست. دوم آنکه رژیم صهیونیستی در حالی از سازش برخی کشورهای عربی همچون بحرین، امارات، مغرب و سودان برای اهداف اقتصادی و سیاسی در منطقه بهره می گیرد که با توجه به جایگاه سنتکام در میان کشورهای عربی، این رژیم می‌تواند، دامنه نفوذ و فعالیت نظامی و امنیتی خود را در این کشورها گسترش دهد.
نکته مهم آنکه بخشی از نیروهای سنتکام در عراق حضور دارند و این یعنی نفوذ صهیونیست‌ها در یکی از ارکان مقاومت و البته نزدیکی به مرزهای ایران. به عبارتی دیگر سنتکام مولفه‌ای برای تشدید فعالیت‌های نظامی و جاسوسی صهیونیست‌ها در منطقه است که محور آن را نیز مقابله با محور مقاومت و سلطه بر کشورهای عربی تشکیل می‌دهد. نکته مهم آنکه واکنش نزدیکان بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا به این اقدام ترامپ، نشانگر یکسان بودن نگاه دموکرات و جمهوریخواه علیه امنیت منطقه است چنانکه دنیس راس، دستیار ویژه باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا که از نزدیکان بایدن است اعلام کرد: من فکر نمی‌کنم که افراد دولت بایدن مشکلی با این اقدام داشته باشند و فکر می‌کنم که اسرائیلی‌ها از این اقدام به عنوان یک اقدام نمایانگر واقعیات جدید در این منطقه غرب آسیا استقبال خواهند کرد. به هر تقدیر آنچه در باب اقدام احتمالی ترامپ مشاهده می‌شود آن است که آمریکا در حال گسترش نفوذ اقتصادی و امینتی صهیونیست‌ها در منطقه با محوریت از نیل تا فرات است که در قالب پیوستن این رژیم به سنتکام صورت می‌گیرد. رفتاری که حضور بیش از پیش جبهه مقاومت در مقابله با تحرکات بحران‌ساز آمریکا و صهیونیست‌ها الزام آور می‌سازد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 116824
 
Share/Save/Bookmark