میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
بولتون در خیابان‌های لندن
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به لندن رفته تا با مقامات این کشور دیدار داشته باشد. این سفر در حالی صورت گرفته که...

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به لندن رفته تا با مقامات این کشور دیدار داشته باشد. این سفر در حالی صورت گرفته که از یک سو دولت ترامپ در آمریکا از شرایط مناسبی بخوردار نیست و برای نمایش یک موفیت به افکار عمومی از هیچ اقدامی فروگذار نیست و از سوی دیگر دولت تازه تاسیس نخست وزیر جانسون در انگلیس نیز انسجام لازم را نداشته و با چالشهای بسیاری مواجه است.
با توجه به این شرایط این سوال مطرح می‌شود که هدف از این سفر چیست و بولتون چه اهدافی را پیگیری می‌کند؟ آنچه از سوی محافل رسانه‌ای غربی بیشتر مورد پردازش قرار گرفته اهداف ضد ایرانی این سفر است. آنها تاکید دارند که بلتون تلاش دارد در مذاکرات خود از انگلیس بخواهد تا اعمال فشار بر ایران را شدت ببخشد. بولتون قرار است از مقامات انگلیسی درخواست کند تا سیاست خود درباره ایران را با سیاست واشنگتن هم‌سوتر کنند. یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت که استدلال بولتون برای انگلیسی‌ها این خواهد بود که اگر لندن برجام را از بین‌رفته اعلام کند فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بررسی تحولات نشان می‌دهد که آمریکا طی ماه‌های اخیر شکست‌های متعددی را در برابر ایران متحمل شده است. از سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی گرفته تا اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره تعلیق گام به گام تعهدات برجامی که دو گام آن اجرایی شده است، از به نتیجه نرسیدن سیاست دزدی دریایی علیه نفت کش ایرانی در جبل الطارق تا توفیق نفت کش قانون شکن انگلیسی در تنگه هرمز، از ناتوانی در اجماع سازی در شورای حکام تا شکست در تشکیل ائتلاف به اصطلاح امنیت دریایی در خلیج فارس همه و همه تحقیر جهانی آمریکا را رقم زده است.
این شرایط در حالی روی داده که آمریکا توان ایجاد اجماع علیه ایران را نیز نداشته است و عملا طرح‌هایش ناکام مانده بگونه ای که حتی متحدانش همچون هند و ژاپن نیز پذیرنده طرح‌هایش نبوده اند. نگاهی بر تحولات نشان می‌د‌هد که تقریبا تنها متحد باقی مانده برای آمریکا انگلیس است، لذا جان بولتون لندن را محور سفر خود قرار داده است. رویکردی که البته صرفا در قبال ایران نبوده بلکه آنها به دنبال ایفای نقش مشترک در ادامه حمایت از کشتار مردم یمن، استمرار بحران در سوریه و عراق و نیز حمایت از رژیم صهیونیستی هستند. بر این اساس سفر جان بولتون را نمی توان برگرفته از توان و موفقیت‌های آمریکا دانست بلکه برگرفته از چالشها و ناتوانی‌های شدید این کشور و البته انگلیس در معادلات جهانی است که آنها با اقداماتی مانند سفر جان بولتون به لندن به دنبال پنهان سازی این وضعیت هستند.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 110325
 
Share/Save/Bookmark