میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۵
 
 
جنایات ائتلاف آمریکایی-عربستانی در سایه سکوت جهانی ادامه دارد
سعودی قاتل سالانه ۵۰ هزار نوزاد یمنی
سعودی قاتل سالانه ۵۰ هزار نوزاد یمنی
 

وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، در نتیجه نبود امکانات به دلیل ادامه جنگ علیه این کشور، هر سال ۵۰ هزار نوزاد یمنی زیر ۲۸ روز جان خود را از دست می‌دهند.
«طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، بخش بهداشتی یمن نیاز مبرم به دستکم هزار اتاق شیشه‌ای NICU ویژه نگهداری از نوزادان دارد. المتوکل تصریح کرد: هر سال ۵۰ هزار نوزاد زیر ۲۸ سال به دلیل نبود خدمات و کمبود اتاق‌های شیشه‌ای جان خود را از دست می‎دهند.وی در خصوص اختلالات روانی ناشی از ادامه جنگ علیه این کشور هم گفت: حمایت روانی دیگر نیازی به گفتن ندارد، ما نیازمند مراکز بهداشتی و دارو برای درمان بیماری‌های روانی در نتیجه بمباران وحشتناک زنان و کودکان به دست ائتلاف هستیم.وزیر بهداشت یمن در پایان خواستار توجه تمام سازمان‌ها برای فراهم کردن خدمات اساسی در این زمینه شد.پیشتر یونیسف در گزارشی ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفت که هر دو ساعت یک مادر و ۶ نوزاد یمنی جان خود را از دست می دهند.اوایل سال جاری هم وزیر بهداشت یمن ا اعلام کرد، به دلیل تجاوز ائتلاف سعودی-آمریکایی و محاصره یمن بیش از ۱۰۰ هزار کودک یمنی طی یک سال فوت کرده‌‌اند. خبر دیگر آنکه یک گزارش شبکه سعودی «العربیه» از ساخت فرودگاهی در «مأرب» یمن در حالی که تنها بیابانی خشک نمایش داده می‌شود، خنده شدید مجری این شبکه را در پی داشت. «محمد العرب» یکی از گزارشگران شبکه سعودی «العربیه» در یمن، گزارشی در خصوص ساخت فرودگاه در «مأرب» یمن مخابره کرد اما در پشت سر وی تنها بیابان خشک دیده می‌شود.
العرب در حالی درباره جزئیات این فرودگاه توضیح می‌دهد که در پشت سر وی تنها چند نفر در بیابانی خشک ایستاده‌اند و هیچ پروژه ساخت و سازی دیده نمی‌شود. او می‌گوید که اقدامات اولیه برای شروع پروژه آغاز شده و به شکلی سریع اجرای آن آغاز خواهد شد. نکته جالب اینجاست که گزارشگر هنگام پایان گزارشش می‌گوید، «[گزارش] برای دو شبکه العربیه و الحدث؛ محمد العرب؛ فرودگاه بین‌المللی مأرب»!. با پایان گزارش که دوربین العربیه به استودیو بازمی‌گردد تا گوینده (خانم مُنتهى الرُمحی)، خبر را به پایان ببرد و عناوین اصلی را قرائت کند اما وی نمی‌تواند جلوی خنده خود را از این دروغ (که اینجا فرودگاه بین‌المللی مأرب است) بگیرد و اصطلاحاً از خنده منفجر می‌شود به گونه‌ای که عناوین پایانی اخبار پخش می‌شود اما او نمی‌تواند خود را کنترل کند و عناوین اصلی را قرائت کند. نیروهای انصارالله و کمیته‌های مردمی یمن در هفته‌های گذشته در واکنش به عملیات جدید شبه‌نظامیان وابسته به عربستان و دولت مستعفی یمن، حملات سنگینی در جبهه «نِهم» در شرق صنعاء انجام دادند و تبعات این پاسخ، تا استان‌های مأرب و الجوف رسید و حتی در جبهه‌های دیگری مثل استان‌های تعز، الضالع و إب پیروزی‌هایی به دست آمد. از سوی دیگر عضو شورای عالی سیاسی یمن در پاسخ به وزیر خارجه عربستان که در مونیخ مدعی آمادگی عربستان برای حل سیاسی بحران یمن شده بود، گفت که عربستان تصمیم جدی و علنی برای صلح نشان نداده است.
عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد که عربستان بر خلاف ادعای خود هرگز برای صلح در یمن جدی نبوده است.«محمد علی الحوثی» در صفحه توئیتر خود اعلام کرد: «تصمیم صلح مانند تصمیمات جنگ به اراده کردن، تصویب کردن و خبر دادن نیاز دارد». خبر دیگر آنکه وزیر مشاور دولت مستعفی یمن، نیروهای تحت امر امارات را که مانع اجرای «توافق ریاض» و استقرار نیروهای دولت مستعفی در عدن می‌شوند عمالی جاهل خواند. «احمد عبید بن دغر» مشاور رئیس جمهور مستعفی یمن با اشاره به «شورای انتقالی جنوب» که مورد حمایت امارات است، گفت: «آنهایی که هیزم به آتش جنگ در جنوب یمن انداخته و می‌خواهند توافق ریاض ناکام بماند عمالی جاهلند که برای اقدامات شرارت‌آمیز به کار گرفته شدند». نکته قابل توجه آنکه وزیر خارجه عربستان سعودی که کشورش در حال تمام کردن پنجمین سال جنگ پرهزینه خود علیه یمن است، از آلمان خواست که ممنوعیت صدور سلاحش برای ریاض را پایان دهد.

کد مطلب: 112873
 
Share/Save/Bookmark