میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
نگاهی به تحویل خودرو به نمایندگان مجلس یازدهم
نمایندگان پارلمان سوئد حقوق و مزایا دریافت نمی‌کنند
نمایندگان پارلمان سوئد حقوق و مزایا دریافت نمی‌کنند
 

تصمیم به تحویل قسطی خودروی دنا پلاس به نمایندگان مجلس، موضوعی است که موجب واکنش‌های گسترده کاربران رسانه‌های اجتماعی، مردم و فعالان رسانه‌ای شده و مردم با توجه به رویکرد انقلابی مجلس یازدهم چنین رویکردهایی را انتظار ندارند.
ماجرا از این قرار بود که افزایش سرسام آور قیمت خودرو هنوز در فضای رسانه ای کشور مطرح بود که موضوع دیگری توجه مردم را به خود جلب کرد.
در خبرها به نقل از روح ا... ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس آمده بود که خودروی دناپلاس اتومات از سوی مجلس به نمایندگان متقاضی تحویل داده شد.
وی در اینستاگرام خود در این باره نوشته بود؛ در ابتدای شروع مجلس، فرمی برای خودرو به نمایندگان داده شد تا نوع استفاده از خودرو را انتخاب کنند که سه گزینه داشت:
١. استفاده از خودروی مجلس با راننده، که در اینصورت، هزینه‌ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی ٣٠ هزار و روزانه ۵٠٠ هزار تومان) از دریافتی ماهانه نماینده کسر می‌شود.
٢. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی، که در اینصورت پرداخت مبلغ مربوط به حمل و نقل (حدود ۵ میلیون)، از هزینه‌های دفتری ماهانه حذف می‌شود.
٣. فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.
همچنین قیمت این خودرو برای نمایندگان، ۳ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال با اقساط ٣ ساله بود .
اما این پایان ماجرا نبود، اگرچه برخی از نمایندگان در مقابل فشار افکار عمومی، از خرید این خودروها انصراف دادند اما بودند نمایندگانی که ماشین «شاسی‌بلند» هم می‌خواستند.
لطف‌الله سیاهکلی، نماینده قزوین با بیان اینکه نماینده‌های دوره قبل، خودروی شاسی‌بلند گرفتند، گفت: من برای رفتن به مناطق کوهستانی و روستایی شاسی‌بلند می‌خواهم؛ اگر این ماشین را بفروشم با ۴۰۰ میلیون تومان اضافه هم نمی‌شود شاسی‌بلند خرید.
وی افزود: ما از جیب خودمان ماشین می‌خریم و طول ۴ سال این ماشین اسقاط می‌شود؛ آیا این درست است که این هزینه از جیب من نماینده پرداخت شود!
او حتی نسبت به انتقادات مردم نیز شاکی بود و اظهار داشت: مردم باید مدافع نمایندگان باشند و بگویند این نماینده سرش کلاه رفته؛ چرا باید هم پول بدهد و هم فحش بخورد و هم ماشین‌اش پس از ۴ سال مستهلک شود!»
شفافیت محور اصلی
نمایندگان مجلس یازدهم با شعار شفافیت، خدمت و بازافرینی اصول انقلابی قدم به عرصه انتخابات گذاشته‌اند. اما تاکنون برای بسیاری از سوالات مردم از جمله افزایش سرسام آور قیمت خودرو و کالاهای اساسی به مردم پاسخی نداده‌اند.
مدتهاست که شفافیت از جمله درخواست‌های مردم است . مردم می پرسند چرا خودروسازانی که برای تحویل خودرو به مردم هزار و یک بهانه جور می‌کنند و خودرو را بسیار گرانتر از بهای اصلی‌اش می فروشند، نمایندگان مجلس اینقدر آسان می گیرند و سازوکار واگذاری خودرو نیز مشخص نیست؟ از طرف دیگر آیا نماینده‌ای که از این امکانات برخودار می شود دیگر می‌تواند از خودرو ساز برای مردم تحقیق و تفحص کند .
نمایندگان مجلس یازدهم با شعار رفع مشکلات اقتصادی جامعه و معیشتی مردم به کارزار مجلس وارد شدند، اما وقتی این نمایندگان با وضعیتی مخالف با شعار‌های خود را زندگی می‌کنند این تردید به وجود می‌آید که آیا آن‌ها می‌توانند در راستای تضمین حقوق مردم گام بردارند و بتوانند مشکلات موجود را که برای اکثریت جامعه به ویژه در بخش معیشت وجود دارد حل کنند؟
حقوق نمایندگان
در این میان قسط دادن هم برای خود شرایطی دارد. در حال حاضر بسیاری از مردم که به سبب کرونا کار خود را از دست داده‌اند و یا دچار رکود و کسادی شده‌اند، کارگران روزمزد ، سرپرستان خانوار و ... می‌دانند که برای قسط دادن باید حداقل میزانی از درآمد خود را کنار گذاشت تا به تدریج، پول کالا مستهلک شود .
بنابراین وقتی قیمت پیشنهادی خودروی قسطی نمایندگان را می شنوند و اقساط را حساب می کنند، این سوال برای آنها مطرح می‌شود که مگر یک نماینده مجلس چقدر حقوق می گیرد که می تواند ماهیانه حدود ۸ میلیون و سیصد هزار تومان قسط بدهد؟
این موضوعی است که امام  جمعه لواسان نیز به آن اشاره کرد و گفت: چرا به جای دنا پلاس ۳۰۲ میلیونی به نمایندگان پژو پارس یا تیبا داده نمی‌شود؟
نمایندگان مجلس بارها از حقوق‌های نجومی و نبود شفافیت مدیران و دستگاه‌ها سوال کردند، اما حالا دریافتی نمایندگان مجلس به واسطه حاشیه‌های پیش آمده، بعنوان علامت سؤال بزرگی در ذهن خیلی‌ از مردم ایجاد شده است. امام جمعه لواسان با اشاره به شفافیت و پاسخ گویی نمایندگان که مدت زیادی است خواسته مردم است، در این باره گفت:‌ اینکه چرا درست در این اوضاع گرانی و دست کوتاه مردم از خرید خودرو، باید به نمایندگان خودرو دناپلاس تعلق بگیرد؛ واقعاً پذیرفتنی نیست. حالا اینکه چرا خودرو ایرانی این همه گران است؟ بماند برای بعد. اما مردم می‌پرسند وقتی نماینده مردم، دنا‌پلاس را قسطی می‌گیرد، آیا معنایش تضمین تخلفات خودروسازان و چراغ سبز برای سرکیسه کردن مردم نیست؟ شفافیت و پاسخ گویی چه شد؟
همراهی با مردم
در اسلام همواره به مدیران و کارگزارن توصیه شده که همانند فقیرترین مردم زمان خود زندگی کنند. ساده زیستی و اجتناب از اشرافی گری از مهمترین صفاتی است که در اخبار و احادیث مختلف برای مدیران کشور اسلامی به آن اشاره شده و بهترین نمونه آن زندگی حضرت علی (ع) امیرمومنان است.
این اولین بار نیست که چنین اخباری در مجلس سروصدا می کند. تیرماه همین امسال بود که واریز مبلغی به حساب نمایندگان موجب اعتراض افکار عمومی شد. نکته ای که نماینده رفسنجان به آن اشاره کرده و گفته بود: ۱۱میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس علاوه بر آن ۲۰۰میلیون تومان برای مسکن و ۲۰میلیون تومان هم برای سایر هزینه ها واریز شده یعنی در مجموع ۲۳۱ میلیون تومان، پولی که شاید درآمد یک سال یک خانوار در کشور باشد .
در این میان مردم می پرسند آیا چنین رفتاری از مجلسی که مزین به نام مجلس انقلابی است، شایسته است؟ نمایندگانی که در چنین شرایطی به سر می‌برند آیا اصلا می توانند فقر و نداری مردم را در شرایط کنونی درک کنند؟ درحال حاضر بسیاری از جوانان ایرانی به دلیل بی کاری، نداشتن مسکن و ... حتی قدرت اداره خود را هم ندارند و علیرغم میل خانواده‌ها در حسرت ازدواج که از توصیه های دینی و نشانه کامل شدن نصف دین است ، محروم هستند، بنابراین چرا نمایندگانی که می توانند تنها در ماه ۸ میلیون قسط بدهند و تازه ناراضی هم هستند، بایستی خودروی قسطی ۳۰۰ میلیون تومانی دریافت کنند؟ این روزها با شیوع کرونا خانواده‌های بسیاری منبع درآمد خود را از دست داده‌اند و به واسطه این موضوع در حال از دست دادن سرپناه خود نیز هستند، آیا این رفتار در چنین شرایطی با اصول مدیریت انقلابی همخوانی دارد؟ البته نمایندگان با توجه به شأن مدیریتی خود و انجام اموراتشان نیاز به خودرو دارند اما چرا این نمایندگان نمی توانند مانند نمایندگان و مسئولین کشورهای دیگر با وسائل عمومی رفت و آمد کنندگان کنند. نمونه این قبیل مسئولین در کشورهای خارجی بسیار است، شاید به حساب تبلیغات و تظاهر گذاشته شود، اما به نوعی همدردی با مردمی است.
جهت اطلاع نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی،‌ نمایندگان پارلمان سوئد هیچ حقوق و مزایی دریافت نمی‌کنند.
در شرایط اقتصادی حال حاضر مردم انتظار ندارند که نمایندگانشان مانند بسیاری از کشورها از دریافت حقوق و مزایا خودداری کنند بلکه می خواهند کمی درد آنها را بفهمند. 

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 115474
 
Share/Save/Bookmark