میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
تکرار تجاوز هوایی واشنگتن به ارتش و نیروهای مردمی عراق ۱۲۰ شهید و زخمی برجای گذاشت
اخراج آمریکا تنها گزینه رسیدن عراق به آرامش
اخراج آمریکا تنها گزینه رسیدن عراق به آرامش
 

آمریکایی‌ها با تجاوز هوایی به مقر ارتش و نیروهای مقاومت مردمی عراق در حالی دهها نفر را شهید و زخمی کرد که شخصیت‌ها و گروه‌های عراقی در واکنش به این جنایتف اخراج آمریکا را تنها راه رسیدن کشورشان به آرامش عنوان کردند.
بحران‌سازی یکی از مولفه‌های آمریکا و البته انگلیس برای توجیه اشغال سایر کشورها و حتی مولفه‌ای برای اجرای سیاست تفرقه انداز و حکومت کن در داخل کشورها و روابط کشورها با یکدیگر بوده و هست که نمود آن را به کرات در عراق می‌توان مشاهده کرد. در ادامه همین سیاست و همزمان با تاکید مردم و مقامات عراقی مبنی بر لزوم خروج نیروها آمریکایی و انگلیسی از کشورشان، حمله جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه‌های الحشد الشعبی (بسیج مردمی) در چهار منطقه عراق ۳۰ شهید و ۹۰ زخمی برجای گذاشته است که البته با حمایت انگلیس صورت گرفت. در واکنش به این جنایت آمریکایی- انگلیسی، ائتلاف الفتح عراق با تأکید بر لزوم اخراج نیروهای خارجی از این کشور، هدف واشنگتن را تخریب زیرساخت‌های عراق عنوان کرد.
الفتح تصریح کرد، حملات آمریکا نشان داد که رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی آمریکا عمدا، اهداف غیر نظامی را در عراق هدف قرار می‌دهند؛ زیرا این مسئله، بخشی از عملیات تخریب و نابودی عراق و ملت این کشور و تجربه سیاسی نوپای آن است.در این بیانیه تصریح شد، حمله آمریکا تلاشی برای بر هم زدن معادلات نزد افکار عمومی جهانی و تعامل خارج از چارچوب حقوق بین‌الملل با عراق است که ملت عراق، این مسئله را نخواهند پذیرفت. این ائتلاف تأکید کرد که ملت عراق در حملات آمریکا به حاکمیت این کشور، یکپارچه بوده و الحشد الشعبی، ارتش، رهبران سیاسی و ملت عراق، متحد خواهند بود.
این ائتلاف ضمن محکومیت شدید و مجدد این تجاوز آشکار، تأکید کرد که «هیچ راهکاری جز خروج نیروهای خارجی از عراق وجود ندارد».
لازم به ذکر است در پی حملات پنجشنبه شب خونین آمریکا، وزارت امور خارجه عراق سفرای آمریکا و انگلیس را فرا خواند.ستاد مشترک ارتش عراق در اطلاعیه ای ضمن محکوم کردن حمله جنگنده های آمریکایی به مواضع نظامیان عراقی را اقدام وقیحانه و توهین به حاکمیت عراق و نقض شراکت همکاری های نظامی دانست. همچنین سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق حمله آمریکا به مواضع الحشد را در راستای تلاش‌های مذبوحانه آن برای ضربه به مقاومت مشروع ملت عراق در برابر حضور اشغالگران آمریکایی خواند.سخنگوی گردان‌های حزب الله تاکید کرد: «مقامات سیاسی و دولت عراق باید به مصوبات پارلمان و اراده ملت عراق و خون آن احترام گذارند و نظامیان آمریکایی را از عراق بیرون کنند». جنگنده‌های آمریکایی چندین مقر نیروهای مسلح عراق از جمله فرودگاه در دست احداث کربلا را بمباران کرد. «سید عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق امروز جمعه ۲۳ اسفند ماه جاری تجاوز شب گذشته جنگنده‌های آمریکایی را محکوم کرد.
جنبش «النجباء» عراق هم با انتشار بیانیه‌ شدیداللحنی به این تجاوز آمریکایی واکنش نشان داد و تأکید کرد: «تداوم حماقت و تکبر آمریکایی‌ها، باعث درگیری در منطقه خواهد شد که در آن، قواعد درگیری تغییر خواهد کرد... و باعث خواهد شد که اکثریت ملت عراق از مرحله مقاومت مشروع (قانونی) وارد مرحله‌ای از مقاومت شوند که بر تمامی مجاهدانی واجب خواهد بود که آمریکا، پیشتر، آنان را آزموده و برایش بسیار دشوار است که با این سرعت، آنان را فراموش کند».
نکته قابل توجه آنکه راب وزیر امور خارجه انگلیس از حملات انجام شده به مواضع الحشد‌الشعبی دفاع کرد و گفت هرکس بخواهد به مواضع انگلیس و ائتلاف آمریکایی آسیب بزند با پاسخ سختی مواجه می‌شود. در این میان منبعی عراقی فاش کرد که حمله راکتی به پایگاه نظامیان آمریکا در عراق، کار خود آمریکایی‌هاست تا آن را دستمایه‌ای برای استقرار سامانه‌های پاتریوت جهت حفاظت از رژیم صهیونیستی قرار دهند. از سوی دیگر نمایندگان وابسته به عصائب اهل الحق عراق و دولت قانون با محکومیت شدید حملات جنگنده‌های آمریکا به مقر الحشد الشعبی، آن را نقض آشکار حاکمیت عراق خواندند. همچنین عدنان الاسدی عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق ضمن محکوم کردن حملات آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی و فرودگاه کربلا، خواستار اخراج نظامیان تروریست آمریکا شد. در این میان وزارت خارجه عربستان حمله به پایگاه آمریکا در التاجی عراق را محکوم کرد. وزارت خارجه ترکیه نیز حمله به پایگاه «التاجی» در عراق را که منجر به کشته شدن چند نظامی ائتلاف بین‌المللی آمریکایی شد، محکوم کرد. در همین حال دفتر ریاست‌جمهوری عراق در بیانیه‌ای حملات هوایی آمریکا به مواضع ارتش، پلیس و الحشد الشعبی عراق را نقض حاکمیت این کشور توصیف کرد.

کد مطلب: 113179
 
Share/Save/Bookmark