میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۲۵
 
 
کودتای ارتش علیه موگابه

درپی افزایش ناآرامی‌ها در زیمبابوه، ارتش این کشور طی یک کودتا «رابرت موگابه» را از قدرت برکنار کرد.
حزب حاکم زیمبابوه اعلام کرد رابرت موگابه، رئیس‌جمهور این کشور، در اقدامی عاری از خشونت بازداشت شده است و در شرایطی ایمن از وی نگهداری می‌شود. رابرت موگابه در چارچوب انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بازداشت شده است و در سلامت به سر می‌برد. روزنامه اکسپرس انگلیس نیز از برکناری موگابه از قدرت خبر داد.
این در حالیست که پیشتر ارتش زیمبابوه اعلام کرد در تهاجمی هدفمند بر ضد «جنایتکارانی» که اطراف رابرت موگابه را گرفته‌اند و موجب بروز مشکلات اجتماعی و اقتصادی برای مردم شده‌اند، قدرت را به دست گرفته است لیکن اطمینان داد که حال رهبر ۹۳ ساله کشور و اعضای خانواده‌اش خوب است و در مکان امنی به سر می‌برند. گزارش‌ها از زیمبابوه از مسدود شدن خیابان‌های منتهی به مقر دولت و ساختمان پارلمان و دادگاه‌ها در مرکز هراره -پایتخت این کشور -از سوی نیرو‌های نظامی و خودرو‌های زرهی ارتش حکایت دارد. در نقاط مختلف شهر مردم برای دریافت پول در برابر بانک‌ها صف کشیده‌اند و تاکسی‌ها در حال انتقال مسافران در سطح شهر مشاهده می‌شوند.
سخنگوی ارتش در نطقی کوتاه در تلویزیون ملی که شب چهارشنبه به اشغال نیرو‌های نظامی در آمد اعلام کرد اوضاع عادی به زودی با پایان عملیات ارتش به کشور باز خواهد گشت. یک منبع دولتی امروز اعلام کرد ارتش ایگناسیو چومبو، وزیر دارایی، را بازداشت کرده است. چومبو یکی از اعضای ارشد جناح موسوم به جی ۴۰ در حزب حاکم زانو- پی اف به شمار می‌رود که ریاست آن را گریس، همسر موگابه، بر عهده دارد که برای جانشینی موگابه تلاش می‌کند. اتحادیه اروپا از مذاکره و پیگیری راهکاری صلح آمیز در زمینه حل بحران زیمبابوه حمایت کرد.

کد مطلب: 101875
 
Share/Save/Bookmark