میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
دردی بی‌پایان

ائتلاف آمریکایی - سعودی در جنایتی دیگر اقدام به بمباران یمن کرد که در نتیجه آن حاظران در یک مجلس عروسی که بسیاری از آنان زنان و کودکان بودند به خاک و خون کشیده شدند. در همین حال رژیم صهیونیستی نیز در غزه برای چهارمین هفته متوالی فلسطینی‌ها را هدف قرار دادند که دهها شهید و صدها زخمی برجای گذاشته است. آمارها نشان می‌دهد که ارتش صهیونیستی صدها نفر را بازداشت و به نقاط نامعلومی منتقل کرده است.
در سوریه نیز تروریست‌ها به کشتار مردم پرداخته در حالی که شواهد نشان می‌دهد تروریست‌ها از سلاح شیمیایی علیه غیر نظامیان استفاده کرده و مراکز تولید این سلاح‌ها نیز توسط ارتش سوریه کشف شده است. در افغانستان تروریست‌های داعش فاجعه‌ای دیگر را رقم زدند که در نتیجه آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. مجموع این بحران‌ها در حالی روی داده که یک نکته قابل توجه مشاهده می‌شود و آن واکنش کشورهای اروپایی و آمریکا در قبال این جنایات است.
اخیرا آمریکا، انگلیس و فرانسه با ادعای برقراری امنیت و مقابله با استفاده سوریه از سلاح شیمیایی اقدام به تجاوز موشکی به سوریه کرده‌اند در همین حال در روزهای اخیر رایزنی‌های متعددی میان سران اروپا و آمریکا به صورت دیداری و تلفنی صورت گرفته که سفر ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به آمریکا و نیز مواضع سران انگلیس، آلمان و... نمودی از آن است. نکته مهم آن است که این اقدامات در حالی صورت گرفته که محور رایزنی‌های آنها یا موضوع برجام و چگونگی مقابله با ایران بوده و یا در باب کره شمالی صحت کرده‌اند.
در مواضع آنها سخنی مبنی بر لزوم مقابله با تروریسم برای برقراری امنیت در سوریه، مخالفت با اقدامات ضد بشری سعودی در یمن، چگونگی مقابله با وضعیت بحرانی افغانستان به میان نمی‌آید. گویی کشورهای غربی هیچ اراده‌ای برای حل بحران‌های این مناطق ندارند و با رویکردهای حاشیه‌ای از یک‌سو مسئولیت خود در قبال این بحران را کم رنگ و به حاشیه می‌رانند و از سوی دیگر به دنبال القا نقش دشمنان غرب در بحران‌های‌ جهانی هستند.
مجموع اینگونه رفتارها نشان می‌دهد که ادعاهای کشورهای غربی در حوزه حقوق بشر و توجیهاتی که آنان برای تجاوز موشکی به سوریه داشته‌اند صرفا ادعاهایی واهی بوده که هیچ پشتوانه‌ای برای آن وجود ندارد. رفتار غرب نشان می‌دهد که جهان برای رسیدن به صلح و امنیت یک گزینه بیشتر ندارد و آن مقابله با سلطه‌گری آمریکایی و شرکایش است که به جای تلاش برای صلح و امنیت جهانی هر کدام بخشی از بحران‌سازی جهانی را اجرا می‌کنند چراکه تمام منافع خود را در گرو اینگونه رفتارهای ضد بشری می‌بینند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104070
 
Share/Save/Bookmark