میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
تجدید پیمان مردم قطیف با شیخ النمر
شهید حقیقت همیشه زنده است
شهید حقیقت همیشه زنده است
 

به رغم سرکوب‌گری‌ها و فضای شدید امنیتی ایجاد شده توسط سعودی، در زادگاه شهید آیت‌الله النمر در شرق عربستان دیروز تظاهراتی با شعار «او همیشه زنده است»، برگزار شد.
به رغم گذشت یک سال از اعدام شیخ نمر مردم عربستان بر ادامه راه وی تاکید دارند چنانکه در شهر العوامیه زادگاه شهید آیت‌الله النمر در شرق عربستان دیروز تظاهراتی با شعار «او همیشه زنده است»، برگزار شد. این تظاهرات در چارچوب مجموعه مراسم و برنامه‌های «هفته شهید النمر» برگزار شد.
تظاهرات دیروز از نزدیکی مهمانسرای شهید خالد آغاز شد. همزمان با برنامه‌ریزی برای حضور اعتراضی مردم در خیابان‌ها، فضای مجازی نیز با هشتگ‌های #وما_قتلوه و #الشهید_النمر ملتهب شده است و کاربران عربی اقدام به بازنشر سخنان و تصاویر شیخ نمر می‌کنند. یکی از موضوعاتی که شیخ نمر در خطبه‌های خود همواره بر آن تأکید داشت سرکوب مردم بحرین به وسیله رژیم آل‌خلیفه و دخالت عربستان در قتل‌عام مردم بحرین بود. همزمان با سالروز شهادت شیخ نمر بحرین نیز به صحنه اعتراض مردم این کشور در اعتراض به حصر رهبر شیعیان این کشور تبدیل شده و تجمع‌های اعتراضی در شهرک‌های الستره و الدراز برگزار شد.
با فرا رسیدن اولین سالگرد شهادت آیت‌الله نمر باقرالنمر روحانی بارز شیعه عربستان؛ مردم و علمای دینی و شخصیت‌های سیاسی در بسیاری از کشورهای جهان با برگزاری آیین‌های مختلف، یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی می‌دارند. در همین راستا، موسسه دارالحکمه در شهر لندن پایتخت انگلیس جمعه شب مراسم گرامیداشتی با مشارکت شماری از فعالان برجسته و شخصیت‌های بارز برگزار کرد. ویژه برنامه‌ای نیز روز سوم ژانویه جاری در شهر برلین پایتخت آلمان با مشارکت شماری از فعالان بحرینی و فعالان منطقه قطیف عربستان و حقوقدانان خارجی برگزار خواهد شد.
در شهر کربلای معلی نیز مراسم گرامیداشتی به همین منظور و به همت مجمع «الرحمه الرسالی» با مشارکت شماری از علمای دینی و شخصیت‌های سیاسی در عراق برگزار شد. مراسم مشابهی نیز قرار است روز سوم ژانویه جاری در سالن البتول در شهر بیروت برگزار شود. در بحرین، ائتلاف ۱۴ فوریه خواهان مشارکت در آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت‌الله نمر در روزهای دوم و سوم ژانویه جاری شد.
جریان الوفاء الاسلامی و جریان العمل‌الاسلامی بحرین نیز از برنامه ویژه خود با عنوان «وصیت خون» در سالگرد شهادت آیت‌الله نمر خبر داد که از روز شنبه آغاز شد و تا روز ششم ژانویه جاری ادامه می‌یابد و مردم در شهر‌ها و روستاهای مختلف بحرین تظاهرات خشمگین خود را برگزار می‌کنند. رژیم سعودی روز دوم ژانویه سال گذشته آیت‌الله نمر و سه نفر دیگر از فعالان جنبش مردمی منطقه قطیف را اعدام کرد، که با واکنش خشمگین بسیاری از کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و سازمان ملل روبه‌رو شد. الاخبار در مطلبی نوشت که شیخ النمر عالمی فرا‌تر از مرزهای عربستان بود و به دلیل مخالفت شدیدش با حکام این کشور، سعودی‌ها زمان زیادی نمی‌توانستند وی را تحمل کنند.
وهابیت یک عقیده متحجر و منحرف از فهم صحیح توحید و دین است. وهابی‌ها اکثر مسلمانان را تکفیر و هر نوع تلاش برای افزایش فهم را رد می‌کنند. سرانجام شهید النمر قابل پیش‌بینی بود و غافلگیر کننده نبود. شیخ نمر مخالف سرسخت سعودی‌ها بود که از بازداشت و تهدید و سرزنش‌ها هراسی نداشت. وی معتقد بود که حکومت سعودی‌ها غیرقانونی است و از لحاظ سیاسی نیز لزومی برای اطاعت از آن وجود ندارد. بنابراین سعودی‌ها زمان زیادی نمی‌توانستند این مخالف را تحمل کنند.
به ویژه آنکه سعودی‌ها در ماه‌های اخیر، شکست‌های سنگینی در عرصه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی متحمل شده‌اند و در برابر حامیان شهید النمر احساس شکست می‌کنند. بنابراین انتظار اعدام شیخ النمر را داشتیم.
العهد در این خصوص می‌نویسد: اعدام شیخ نمر یک اقدام تروریستی رسمی بود و با توجه به پیامدهای منطقه‌ای و داخلی آن در برهه کنونی و در آینده، هیچ‌کس انتظار وقوع آن را نداشت. اعدام وی توسط سعودی‌ها علی‌رغم هشدارهای مقامات و شخصیت‌های مختلف، نشانگر عمق جنون، غرور و سلطه‌گری سعودی‌ها در برابر مردم است.

کد مطلب: 98067
 
Share/Save/Bookmark