میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
ایزدی:
چاره‌ای جز مقاومت در مقابل فشار آمریکا نداریم
چاره‌ای جز مقاومت در مقابل فشار آمریکا نداریم
 

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به بدعهدی آمریکا گفت: آمریکا به مذاکره لگد زد و بدعهدی کرد و الان هم حاضر نیست بده بستان داشته باشد، پس ما چاره ای نداریم جز اینکه در مقابل فشار حداکثری مقاومت حداکثری کنیم.
فواد ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه تهران طی سخنانی در نشست «ایران و نظم جهانی» که به همت کمیته مطالعات انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد، گفت: به نظر بنده الان اجماعی که وجود دارد این است که نظم جهانی در حال تغییر است و این بحث پیچ تاریخی بحثی است که خیلی جاها در حال مطرح شدن است.
ایزدی تاکید کرد: ما شرایط دنیای دوقطبی و فروپاشی شوروی را تجربه کردیم، بعد از آن آمریکا احساس می‌کرد دنیای دوقطبی به دنیای تک قطبی تبدیل شده ولی الان آمریکایی‌ها در متونی که تولید می‌کنند معتقدند که دنیا دارد چندقطبی می شود.
وی تئتکه داد؛ برخی مسئولان رفتند و به آمریکا گفتند که ما چه کاری انجام دهیم که شما از دست ما راضی باشید و تحریم‌ها را بردارید. آمریکا هم خواسته‌های خودش را مطرح کرد و ما هم مو به مو کارها را انجام دادیم و بعد از آن آمریکا برجام را نقض کرد.کسانی که زحمت برجام را کشیدند خودشان می‌گویند که آمریکا از همان هفته اول برجام را نقض کردند. این استاد دانشگاه تصریح کرد: شاید بگویید ترامپ در در توییت‌های خود بحث مذاکره را مطرح می‌کند ولی آمریکایی ها در این چند وقت گذشته از کلمه «حرف زدن» استفاده کردند نه «مذاکره» و تفاوتی بین حرف زدن با یک کشور و مذاکره کردن با یک کشور وجود دارد.
ایزدی ادامه داد: آمریکایی ها الان آمادگی دادن هیچ امتیازی به ما را ندارند. تصوری که در آمریکا وجود دارد این است که ایران دارد کشور ضعیفی می شود مشکلات اقتصادی در داخل کشور زیاد است و می شود جمهوری اسلامی را سرنگون کرد. این استاد دانشگاه ادامه داد: آمریکا‌ الان طراحی «بُرد-بُرد» دارد اما این نسخه «برد-برد» این گونه است که می گویند با فشار حداکثری می آوریم یا جمهوری اسلامی سرنگون می‌شود یا نمی شود اگر سرنگون شد که «بُرد» است و اگر نشد که ضعیف می شود و مجبور است امتیاز بدهد و این هم بُرد است. البته یک عده خیلی کم هم هستند مانند آقای بولتون که بحث حمله نظامی را مطرح می‌کنند که در این رابطه اجماعی وجود ندارد. ایزدی گفت: وقتی قذافی به خواسته آمریکا و غرب عمل کرد آن را سرنگون کردند. صدام هم فکر می کرد اگر اجازه بدهد بازرسان سازمان ملل هر کاری دلشان می خواهد در عراق انجام دهند آمریکا دست از سر آنها بر می دارد، عرفات هم همین اشتباه را کرد.

کد مطلب: 109895
 
Share/Save/Bookmark