میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
وقوع آتش‌سوزی در دبستان دخترانه‌ای در زاهدان جان ۳ دانش‌آموز را گرفت
قربانیان جدید بی‌عدالتی نظام آموزشی
قربانیان جدید بی‌عدالتی نظام آموزشی
 

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان از وقوع آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه‌ای خبر داد.
ملک سنجرانی اظهار داشت: صبح دیروز دبستان دخترانه اسوه حسنه در خیابان مصطفی خمینی(ره) زاهدان دچار حریق شد. وی ادامه داد: متاسفانه در این حادثه ۴ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شده‌اند که در حال حاضر ۲ نفر از آن‌ها در بخش و ۲ نفر در ای‌سی‌یو بیمارستان امام علی زاهدان بستری شده‌اند.
گفتنی است این مقام مسئول درپی این حادثه به منظور ابراز همدردی با خانواده‌های داغدیده و مصدوم از سمت خود استعفا کرد.

علت حادثه آتش سوزی
رئیس سازمان آتش‌نشانی زاهدان علت آتش‌سوزی در این مدرسه را تشریح کرد.
خسرو سراوانی اظهار داشت: حادثه آتش‌سوزی ساعت ٩ صبح در یک واحد آموزشی پیش‌دبستانی و دبستان غیردولتی دخترانه رخ داد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی زاهدان ادامه داد: پس از اعلام خبر حریق به ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی زاهدان ایستگاه‌های ۲۰۸، ۲۰۱ و ۲۱۰ در کمترین زمان ممکن به محل حادثه اعزام شدند. وی با بیان اینکه با حضور به موقع نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه ۵۵ نفر از دانش‌آموزان گرفتار در دود و آتش از محل حادثه خارج شدند خاطرنشان کرد: این کودکان برای سرشماری و تحویل به خانواده‌هایشان به ساختمان مسکونی کنار مدرسه انتقال داده شدند.
وی افزود: در این حادثه چهار کودک که دچار سوختگی شده بودند به عوامل اورژانس تحویل داده شدند.
رئیس سازمان آتش‌نشانی زاهدان عنوان کرد: در بررسی‌های اولیه‌ای که از سوی کارشناسان سازمان انجام شد مشخص شد حریق از یک چراغ نفتی آغاز شده اما تحقیقات در مورد علت دقیق این حادثه در دست بررسی است.
مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: میزان سوختگی ۴ دانش‌آموز دختر زاهدانی بیش از ۷۰ درصد گزارش شده است.
فریبرز راشدی اظهار داشت: در این حادثه ۴ دختر ۶ ساله دچار آتش‌سوزی شدید شده بودند که توسط چهار دستگاه آمبولانس به بیمارستان امام علی(ع) منتقل شدند. در معاینات اولیه مشخص شد که متاسفانه ۲ کودک دچار سوختگی سوختگی بالای ۹۰ درصد و دو کودک دچار سوختگی تنفسی و جسمی بالای ۷۰ درصد شده‌اند.
وی با بیان اینکه این دانش‌آموزان در بخش ای‌سی‌یو بیمارستان بستری هستند عنوان کرد: حال این چهار کودک براثر سوختگی بالای ۷۰ درصد وخیم گزارش شده که آمادگی‌های لازم پزشکی در بیمارستان برای معالجه دانش‌آموزان آسیب دیده وجود دارد.

۳ دانش‌آموز حادثه فوت کردند
مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گفت: سیاعت ۱۴:۲۰ یکی از دانش‌آموزان حادثه آتش‌سوزی به نام صبا عربی فوت کرد.
علیرضا نخعی گفت: اسامی ۴ کودک دختر که در حادثه پیش‌دبستانی اسوه دچار حریق شده و درصد سوختگی آنها بالای ۷۰ درصد گزارش شده است به این شرح است؛ مونا خسروپرست، صبا عربی، مریم نوکندی و یکتامیرشکار.
همچنین ساعت ۱۴:۴۰ دومین مصدوم سانحه به نام مونا خسروپرست نیز به دلیل شدت آسیب‌های وارده به سیستم تنفسی، جان خود را از دست داد.
همچنین بعد از فوت این دو دانش‌آموز ساعاتی بعد یکی دیگر از مصدومان این حادثه به نام مریم نوکندی جان خود را از دست داد.

صدور دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه حادثه دیده صادر شده است.
حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد اظهار داشت: بلافاصله تحقیقات در این زمینه آغاز شد. در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل این حادثه دلخراش حاضر هستند و با بررسی‌های انجام شده قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده از همین‌رو دستور بازداشت آن‌ها صادر شد.

حادثه درپی سهل‌انگاری رقم خورده است
نماینده مردم زاهدان در مجلس درپی وقوع حادثه آتش‌سوزی در مدرسه‌ دخترانه شهر زاهدان و فوت تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه گفت: مسئولین مدرسه قطعاً در این حادثه مقصر بوده‌اند و سهل‌انگاری آنها سبب رقم خوردن این اتفاق تلخ شده است.
حسینعلی شهریاری اظهار داشت: آموزش و پرورش باید نظارت بیشتری بر روی روند سیستم گرمایشی مدارس داشته باشد. وی ادامه داد: قطعاً اگر نظارتی صحیح، جدی و مستمر درباره این مسئله وجود داشته باشد، نباید ما ناظر چنین اتفاقات دردناکی باشیم؛ ضمن اینکه مسئولین مدرسه قطعاً در این حادثه مقصر بوده‌اند و سهل‌انگاری آنها سبب رقم خوردن این حادثه شده است.
وی با بیان این مطلب که دانش‌آموزان نمی‌توانند بدون چراغ نفتی زمستان را سپری کنند اما معلمان می‌توانند بر این موضوع نظارت داشته باشند؛ خاطرنشان کرد: قطعاً زمانی که آتش‌سوزی رخ داده معلم سر کلاس حضور نداشته، چراکه پس از آتش گرفتن کلاس ۴ نفر از دانش‌آموزان به محل رسیده‌اند.
وی ضمن عرض تسلیت به خانواده دانش‌آموزانی که در این حادثه تلخ جان باخته‌اند، اظهار داشت: امیدواریم سایر مصدومان حادثه مداوا شوند.

کد مطلب: 107257
 
Share/Save/Bookmark