میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
اسرائیل در سراشیبی نابودی
مواضع اصولی و تغییر ناپذیر انقلاب اسلامی ایران در خصوص آرمان قدس شریف، یکی از نقاط قوت سیاست خارجی کشورمان و...

مواضع اصولی و تغییر ناپذیر انقلاب اسلامی ایران در خصوص آرمان قدس شریف، یکی از نقاط قوت سیاست خارجی کشورمان و در راستای «عدالت‌خواهی بین‌المللی» به شمار می‌رود که به تعبیر مقام معظم رهبری، «برای جمهوری اسلامی آبرو است»
لذا اگر گفته شود که صهیونیسم‌ ستیزی، علت‌العلل هجمه‌ها و مخالفت‌های نظام سلطه علیه ایران است، سخن به ‌گزاف نگفته‌ایم، چرا که در دکترین جمهوری اسلامی، تشکیل رژیم صهیونیستی در قلب جهان اسلام و در یکی از مقدس‌ترین سرزمین‌های اسلامی، با هدف تضعیف و سیطره بر مقدرات مسلمانان و شکل‌دهی به هندسه منطقه‌ای مدنظر استعمارگران عصر حاضر صورت گرفته است.
با درک عمیق از فلسفه وجودی این رژیم جعلی و نامشروع بود که معمار کبیر انقلاب (ره) روز جهانی قدس را برای یادآوری این توطئه راهبردی خطرناک به یادگار گذاشت و آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به خاری در گلوی اشغالگران مسجدالاقصی تبدیل کرد. اما به نظر می‌رسد که حضور میلیونی مردم بصیر ایران اسلامی در روز قدس امسال در کنار تحولات اخیر منطقه، درجه تب و بد حالی صهیونیست‌ها را به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش داده است، لذا تأمل در نکات ذیل برای فهم دقیق‌تر ماجرا، ضروری به نظر می‌رسد.
۱. راهپیمایی بازگشت مردم غزه در مرزهای فلسطین اشغالی طی هفته‌های منتهی به «روز نکبت» که بیش از ۱۳۰ شهید و هزاران زخمی برجای گذاشته، از چرخش قطب نمای مقاومت فلسطینی‌ها به ‌سوی مدار پیروزی و وحشت بی‌سابقه صهیونیست‌ها حکایت دارد. رژیم اسرائیل که خود را قدرت برتر منطقه‌ای می‌پندارد و به مدد میلیاردها دلار کمک بلاعوض آمریکا، کوشیده است که توانایی نظامی خود را برتر از همه قدرت‌های خاورمیانه جلوه دهد، با راهپیمایی مسالمت‌آمیز هزاران فلسطینی چنان به دست ‌و پا افتاده که بادبادک‌ها و لاستیک‌های به آتش کشیده شده مردم غزه در مرزهای سرزمین مادری‌شان، به ‌اندازه موشک‌های حماس و حزب‌الله، موجبات دردسر و استیصال آن‌ها را فراهم کرده است. از طرفی، آش فلسطین کشی صهیونیست‌ها آن‌چنان شور شده که حتی «امانوئل ماکرون»، متحد نزدیک فرانسوی آن‌ها در دیدار اخیرش با «بنیامین نتانیاهو»، خوشحالی آمیخته به خون تل‌آویو از انتقال سفارت آمریکا به قدس را مردود شمرد و تصریح کرد: «انتقال سفارتخانه‌ای که باعث کشتار مردم شود، جشن گرفتن ندارد!»
۲. نکته مهم‌تر اینکه، واکنش سبعانه اسرائیل به راهپیمایی مردم غزه، عواقب وخیم‌تر و کم ‌نظیری را برای این رژیم به همراه داشته است. آمریکا در هماورد سیاسی در سازمان ملل شکست‌خورده و طی سه ماه گذشته، حداقل دو بار در حمایت از رژیم کودک کش صهیونیستی تنها مانده است که آخرین مورد آن، عدم استقبال قاطبه اعضای شورای امنیت در تصویب قطعنامه پیشنهادی کاخ سفید برای محکوم کردن حماس و مقاومت فلسطین بود. این در حالی است که موجی از محکومیت‌های بین‌المللی در کشورهای جهان از سوی مردم و نخبگان سراسر دنیا علیه کشتار فلسطینی‌ها به راه افتاده که در نوع خود بی‌سابقه و کم‌نظیر است، به این دلیل که روحیه و تفکر ضد صهیونیستی که اسرائیل نسبت به آن حساس بود، به یک اپیدمی در میان افکار عمومی دنیا و به کابوسی برای اشغالگران بدل شده است. تا پیش از وقایع اخیر، اسرائیل نسبت به کوچک‌ترین اظهارنظر از سوی نویسندگان و اندیشمندان جهان واکنش نشان می‌داد، در حالی ‌که امروز نه‌ تنها در برابر انتقادات تند و تیز منتقدان حرفی برای گفتن ندارد، بلکه با مشاهده غریو خشم مردم دنیا برای استیفای حقوق اولیه و مسلّم فلسطینی‌ها، در لاک دفاعی فرو رفته و خفقان گرفته است.
۳. آشکار شدن روابط قارون‌های عربستان و شرکایش با صهیونیست‌ها نیز موعد وزن ‌کشی حامیان اسرائیل و مخالفان آن‌ها را تسریع کرده است. امروز «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی وقتی به کشورهای اروپایی سفر می‌کند، مردم مشابه همان تصاویری از کشتار یمنی‌ها را بر سردست می‌گیرند که وقتی نتانیاهو در پاریس و برلین به دیدار ماکرون و مرکل می‌رود و با پلاکاردهایی از عکس کودکان، زنان و جوانان به مسلخ رفته فلسطینی مواجه می‌شود. چنین رفتاری به این معناست که هم پیمانی ارتجاع عرب با صهیونیست‌ها، نتیجه عکس داده و ملت‌ها به همان اندازه که از رژیم جعلی اسرائیل نفرت دارند، از عربستان و متحدانش نیز متنفرند.
۴. از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۰ به این‌ سو، در چهار جنگ مهم با حزب‌الله لبنان و گروه‌های مقاومت فلسطین شکست ‌خورده است. نکته‌ مهم در این باره آن است که اسرائیل توسط هم‌پیمانان غربی این رژیم به مدرن‌ترین سلاح‌ها تجهیز شده است و جالب اینجاست که در حال حاضر با در اختیار داشتن انبوهی از تسلیحات کشتار جمعی، نسبت به توان نظامی جبهه مقاومت اظهار عجز می‌کند. صهیونیست‌ها برای اولین بار در هفته گذشته، مانور دریایی برای رویارویی احتمالی با توان بالای دریایی حزب‌الله برگزار کردند و درعین‌ حال، به کرات از ناتوانی اسرائیل در دفع حملات گسترده موشکی مقاومت اسلامی، سخن به میان آورده‌اند. برای نخستین بار، جنگنده آن‌ها در مرزهای سوریه ساقط شد و برای اولین مرتبه، مواضع نظامی این رژیم در بلندی‌های جولان، هدف ده‌ها موشک قرار گرفت. شکست تروریست‌های داعشی که بنا بر اذعان «ادوارد اسنودن»، پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا، بنا بود بر اساس طرح «لانه زنبور»، حلقه امنی از طریق جنگ طایفه‌ای و مذهبی بین مسلمانان برای اسرائیل ایجاد کند، آخرین برگ برنده تل‌آویو برای در امان ماندن از خشم انقلابی جهان اسلام را سوزاند و در معرض انواع و اقسام تهدیدات قرار گرفت.
همه این موارد و حقایق بسیاری که از حوصله این وجیزه خارج است، ثابت می‌کند که اوضاع منطقه علیه اسرائیل با شیب و شتاب زیادی در حال حرکت است و دست برتر جمهوری اسلامی در جنگ نرم عدالت‌خواهانه برای در صدر نگه‌ داشتن اولویت نخست جهان اسلام در کنار تنگتر شدن حلقه محاصره صهیونیست‌ها، نوید نابودی اسرائیل و آزادی قدس شریف در آینده‌ای نزدیک را می‌دهد.

نویسنده: حسین ارجلو

کد مطلب: 104656
 
Share/Save/Bookmark