میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
هشدار وزارت بهداشت یمن درباره حذف سعودی از لیست ناقضان حقوق کودک
سازمان‌ملل پیکر بی‌جان کودکان یمنی را گلوله باران می‌کند
سازمان‌ملل پیکر بی‌جان کودکان یمنی را گلوله باران می‌کند
 

در ادامه واکنش‌ها به رفتار سوال برانگیز سازمان ملل در حمایت از سعودی، وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، ائتلاف سعودی هفت هزار کودک یمنی را در حملات خود به شهادت رسانده یا زخمی کرده اما سازمان ملل عربستان سعودی را از لیست «ننگ» (لیست ناقضان حقوق کودکان) حذف می‌کند.
در نشست دیروز در استان عمران یمن به ریاست «طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن و «عمران فیصل جعمان» استاندار عمران، تصمیم دبیرکل سازمان ملل برای خارج کردن عربستان سعودی از لیست ناقضان حقوق کودکان محکوم شد. استاندار عمران در بخشی از این نشست اعلام کرد، طرح دولت نجات ملی یمن برای مقابله با کرونا متناسب با شرایط محاصره و جنگ است و بخش بهداشتی امروز در حال اصلاح است.وزیر بهداشت یمن اعلام کرد، بخش مراقبت‌های ویژه و اورژانس به دلیل بحران مشتقات نفتی (عدم اجازه ائتلاف سعودی به کشتی‌های حامل نفت برای ورود به بندر الحدیده) غیرفعال شده و سازمان ملل در سکوت در حال تماشا کردن است.
وی افزود: بیشتر از ۳۵۰۰ مریض مبتلا به نارسایی کلیه در صورت نرسیدن مشتقات نفتی به مراکز دیالیز با تهدید مرگ روبرو هستند. در نتیجه عدم اجازه ائتلاف سعودی برای ورود کشتی‌های حامل نفت، بخش نوزادان زیر ۲۸ روز نیز در آستانه تعطیلی است و فوت صدها کودک را به همراه خواهد داشت.
المتوکل ادامه داد: سازمان ملل دو بار کودکان یمن را کشت، یک بار با سکوت خود در قبال کشتار آنها با حمله و محاصره و یک بار با خط زدن اسم عربستان سعودی از لیست قاتلان کودکان و این اقدام در حالی صورت گرفت که شواهد و گزارش‌های سازمان ملل موجود بودند.وی تأکید کرد، بیش از هفت هزار کودک یمنی در حملات ائتلاف سعودی به منازل آنها به شهادت رسیده‌اند یا زخمی شده‌اند اما سازمان ملل بدون اینکه خجالت بکشد، عربستان سعودی را از لیست «ننگ» حذف می‌کند.المتوکل سپس گفت، یک هفته پس از خط خوردن نام عربستان از این لیست، ریاض ۳۷ کودک یمنی را کشت یا مجروح کرد. وی در ادامه آماری از وضعیت بد نوزادان در یمن ارائه داد و گفت، فوتی‌های کودکان زیر ۲۸ روز در نتیجه جنگ و محاصره، ۲۰ درصد فوتی‌ها در میان نوزادان را تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش مستند بین‌المللی، در هر سال ۵۳ هزار کودک زیر یک سال و ۷۲ هزار کودک زیر پنج سال به دلیل محاصره جان خود را از دست می‌دهند. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارش سالیانه هفته گذشته خود درباره کودکان و درگیری‌های مسلحانه در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری عربستان مسئول کشتار ۲۲۲ کودک یمنی طی سال ۲۰۱۹ است.
اما نام آن را از فهرست سیاه طرف‌های مسئول تخلفات بزرگ علیه کودکان خارج کرد.
خبر دیگر از یمن آنکه شبکه الجزیره گزارش داد نیروهای انصارالله موفق شده‌اند کنترل یک منطقه را در استان البیضا در اختیار بگیرند. پیشروی نیروهای انصارالله در حالی صورت گرفته است که ائتلاف سعودی طی روزهای گذشته حملات هوایی خود به غیرنظامیان را در مناطق مختلف یمن افزایش داده است. همچنین عضو هیئت رئیسه «شورای انتقالی جنوب» در یمن اعلام کرد که نیروهای این شورا آخرین اردوگاه نیروهای «دولت مستعفی» یمن را در شهر «حدیبو» تحت کنترل درآوردند. خبر دیگر آنکه سازمان عفو بین الملل با انتشار یک پست توئیتری از اقدام دبیرکل سازمان ملل در حذف نام عربستان سعودی از لیست ناقضان حقوق کودکان یمن، به شدت انتقاد کرد. این سازمان با انتشار توئیتی در این زمینه اعلام کرده است: خرابی های فراوانی که در نتیجه جنگ در یمن حاصل شده است، آثار آن تا مدت ها حتی برای نسل های آتی در این کشور باقی خواهد ماند.جنگنده های متجاوز سعودی در ادامه نقض آتش بس ادعایی خود در یمن، استان های صعده، الحدیده و البیضاء را هدف حملات خود قرار دادند.

کد مطلب: 114150
 
Share/Save/Bookmark