میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
 
 
گزیده‌ای از جلسه روز گذشته مجلس
موافقت مجلس با کلیات لایحه شوراهای حل اختلاف

موافقت مجلس با کلیات لایحه شوراهای حل اختلاف، اعلام وصول سوال جمعی از نمایندگان درباره قرارداد گاز ایران و ترکمنستان، متن کامل طرح جهش تولید و تامین مسکن از مهمترین اخبار جلسه علنی روز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی بود.
جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف، طرح جهش تولید و تامین مسکن و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

رئیس مجلس در ابتدای جلسه سالروز شهادت جوانان فدائیان اسلام به ویژه شهید سید مجتبی نواب صفوی را به ملت ایران تسلیت و تعزیت گفت.
در این جلسه،‌ کلیات لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف بررسی شد که در نهایت نمایندگان با آن موافقت کردند.
در بررسی‌های مربوط به این لایحه سازوکار تشکیل شوراهای حل اختلاف تغییر کرد و با تصویب نمایندگان مقرر شد از این پس شوراهای حل اختلاف زیر نظر قوه قضاییه تشکیل و برنامه ریزی و راهبری شوراها توسط مرکز حل اختلاف انجام گیرد.
همچنین نمایندگان مجلس، مرکز حل اختلاف را مکلف کردند که ظرف مدت سه سال همه کارکنان تمام وقت شوراهای حل اختلاف را استخدام کند.
در ادامه بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف نمایندگان مجلس شورای اسلامی شرایط عضویت اعضاء در این شورا را تعیین کردند.
مواردی هم از سوی نمایندگان به عنوان دعاوی غیرقابل طرح در شوراهای حل اختلاف تعیین شد.
نمایندگان همچنین چارچوب ورود شوراها با درخواست خواهان یا مدعی جهت صلح و سازش را مشخص کردند.
طرح جهش تولید و تامین مسکن که در پنج فصل جهت تکلیف دولت به ساخت مسکن با فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم از سوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تهیه شده است قرار است جزییات آن در جلسات هفته جاری بررسی شود.
رحیم زارع در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: براساس مصوبه این کمیسیون یارانه نقدی سال ۱۴۰۰ در دو سقف پرداخت خواهد شد. بر این اساس منابع یارانه‌ها به صورت یک جا ۴۳۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که ۱۴.۵ درصد سهم نفت را از آن جدا خواهیم کرد. همچنین یارانه نقدی در دو سقف پرداخت خواهد شد، ۵۸ میلیون نفر یک مبلغ و از ۵۸ میلیون نفر تا ۸۰ میلیون نفر مبلغ کمتری یارانه دریافت می‌کنند.
حجت الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس چند طرح، یک لایحه و سوال جمعی از نمایندگان درباره قرارداد گاز ایران و ترکمنستان را اعلام وصول کرد.

همچنین علی کریمی فیروزجائی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور از جمله تذکر سید مجتبی محفوظی به وزیر راه درباره علت گرانی افسارگسیخته و بی‌سابقه بلیت هواپیما را قرائت کرد.

کد مطلب: 116860
 
Share/Save/Bookmark