میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲
 
 
واشنگتن بحران‌سازی جدید در آمریکای لاتین را اجرا می‌کند
طراحی آمریکا برای کودتا در نیکاراگوئه

بعد از اقدامات مخفیانه آمریکا برای راه‌اندازی کودتا در ونزوئلا و سرنگونی دولت قانونی «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور، اکنون به‌نظر می‌رسد که واشنگتن نقشه مشابهی را برای کشور نیکاراگوئه در ذهن دارد.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که گویا درپی تسویه حساب شخصی با «دنیل اورتگا» رئیس‌جمهور نیکاراگوئه است، در صفحه شخصی توئیتر خود دولت این کشور را تهدید کرد.
بولتون با مطرح کردن ادعاهای همیشگی حقوق بشری (که دیگر به نماد مداخله‌جویی آمریکا در امور دیگر کشورها تبدیل شده) علیه دولت نیکاراگوئه، نوشت: «رژیم اورتگا سه رهبر مزرعه‌دار را به‌دلیل نقشی که در اعتراضات ۲۰۱۸ داشتند، به ۵۵۰ سال حبس محکوم کرد». وی از آشوب‌گران و تظاهرات‌کنندگان نیکاراگوئایی به عنوان فعالان مدنی یاد کرده، مشابه توصیفی که برای دیگر کشورها استفاده می‌کند، و تهدید کرد: «نیروهای پلیس اورتگا ۳۰۰ فعال را (در همان اعتراضات) به قتل رساندند. همانطور که رئیس‌جمهور ترامپ در روز دوشنبه گفت، روزهای اورتگا به شماره افتاده‌اند و مردم نیکاراگوئه به زودی آزاد خواهند شد». برخلاف ادعاهای بولتون، واقعیت اینگونه است که مخالفان دولت اورتگا در تظاهرات‌های جولای سال گذشته (۲۰۱۸) چهار نیروی پلیس و یک معلم را به قتل رسانده و به همین دلیل حکم حبس دریافت کردند. نیکاراگوئه از آوریل سال گذشته شاهد ناآرامی‌ و اعتراضات مخالفان دولت است و این افراد خواستار کناره‌گیری اورتگا از ریاست‌جمهوری هستند.
این در حالی است که از حدود یک ماه قبل در ونزوئلا، شخصی به نام «خوان گوایدو» که ریاست مجمع ملی این کشور را برعهده داشت، با حمایت‌های آمریکا ضمن به‌راه انداختن آشوب‌ها و اعتراضاتی علیه دولت مادورو، خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور خواند و سعی داشت علیه دولت قانونی ونزوئلا کودتا کند. خبر دیگر از ونزوئلا آنکه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که این کشور مرزهایش با برزیل را مسدود می‌کند و امکان دارد که اقدام مشابهی در مرز با کلمبیا اتخاذ کند. مادورو که در یک پایگاه نظامی صحبت می‌کرد، گفت: به ارتش ونزوئلا دستور داده شده تا مانع از انجام هرگونه سفر هوایی و دریایی تا اطلاع بعدی شود. مادورو درباره مسدود کردن سفر از طریق مرز کلمبیا نیز گفت که وی نمی‌خواهد چنین تصمیمی را اتخاذ کند اما در حال بررسی آن است.
در این میان سناتور ارشد آمریکایی با تاکید بر اینکه آمریکا نباید مداخلات نظامی گذشته خود در آمریکای لاتین را تکرار کند اعلام کرد، گوایدو را به رسمیت نمی‌شناسد. «برنی سندرز» سناتور دموکرات ایالت «ورمونت» آمریکا از به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا امتناع ورزید و خواستار برگزاری انتخابات جدید در این کشور شد. از سوی دیگر معاون رئیس جمهور ونزوئلا گفت: اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اجرای کودتا در ونزوئلا با شکست روبرو شده است. دلسی رودریگز در گفتگوی خبری در پاسخ به پرسشی در باره احتمال وقوع حوادثی دیگر در خلال فعالیت های اجتماعی و سیاسی ۲۳ فوریه در مناطق مشترک مرزی با کلمبیا بر تضمین استقرار نظم داخلی و حفاظت مناسب از مرزهای کشور تاکید کرد.

کد مطلب: 108067
 
Share/Save/Bookmark