میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
بازگشت بحران به لبنان
لبنان طی روزهای اخیر با آغاز دوباره اعتراض‌های خیابانی همراه شده است. بحرانی که طی ماه‌های پیش در این کشور آغاز و دهها قربانی برجای گذاشته ب

لبنان طی روزهای اخیر با آغاز دوباره اعتراض‌های خیابانی همراه شده است. بحرانی که طی ماه‌های پیش در این کشور آغاز و دهها قربانی برجای گذاشته بود طی روزهای اخیر بار دیگر شعله ور شده که دهها نفر از معترضان و نیروهای امنیتی در آن زخمی و تعدادی نیز بازداشت شده‌اند. حال این سوال مطرح است که ریشه بازگشت بحران به لبنان چیست و عاملان آن چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟ نکته مهم آن است که امروز جهان درگیر بحران کرونا ویروس است و حتی لبنان نیز از این قاعده استثنا نبوده است لذا در این شرایط که حتی کشورهایی مانند فرانسه که هر شنبه تظاهرات ضد دولتی برگزار می کردند از اعتراض ها دست کشیده‌اند چرا اعتراض های لبنان دوباره شعله ور شده است؟ بخشی از این مسئله را می توان در بحران اقتصادی جاری در این کشور جستجو کرد بگونه‌ای که همچنان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم رفع نشده است. در همین حال موضوع بانک‌ها و کاهش ارزش پول ملی لبنانی‌ها نیز به این امر دامن زده است. هر چند این عوامل می‌تواند در ایجاد اعتراض‌ها نقش داشته باشد اما با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر لبنان و جهان و نیز این مهم که دولت لبنان به تازگی کار خود را آغاز کرده است ریشه این بحران را در جای دیگری می‌توان مشاهده کرد. نگاهی بر عرصه داخلی لبنان نشان می دهد که برخی جریان‌های سیاسی که تاکنون در قدرت بوده‌اند و البته نگاهی به خارج‌ از مرزها همچون عربستان و آمریکا دارند به نتیجه رسیدن سیاست‌های دولت جدید را مغایر با منافع خود می‌دانند و تلاش دارند تا از وضعیت بحرانی برای ناکارآمدن نشان دادن این دولت و حتی ایجاد فضای بی ثباتی سیاسی بهره گیرند.
در کنار این طیف عملکردهای بانک‌های لبنانی نیز جای تامل دارد. بانک‌هایی که بخش عمده‌ای از سرمایه‌های خود را از این جریان‌ها و نیز منابع مالی عربستان و کشورهای غربی دارند. آنانی که در عمل اختیاری از خود نداشته و وابسته به دستوراتی هستند که به آنها دیکته می‌شود.
همزمان با این مسائل، تحرکاتی که آمریکا و سعودی علیه لبنان صورت می‌دهند را نیز نباید نادیده گرفت. دخالت‌های سفارت آمریکا در لبنان و نیز اقدام آمریکا در تحریم بانک‌ها و اقتصاد لبنان به بهانه مقابله با حزب الله بخشی از این اقدامات است در حالی که با فشار بر نهادهای جهانی مانع از اجرای تعهدات مالی آنها در حمایت از لبنان شده‌اند. در اصل می توان گفت که اکنون لبنان درگیر جنگی اقتصادی علیه مقاومت این کشور است که در لوای نام اعتراض‌های خیابانی صورت می‌گیرد که استمرار آن می تواند هزینه‌های بسیاری برای لبنان به همراه داشته باشد بویژه اینکه صهیونیست‌ها و گروه‌های تروریستی به دنبال فرصتی برای ضربه زدن به امنیت این کشور هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 113566
 
Share/Save/Bookmark