میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۷
 
 
آتش‌سوزی دو اتوبوس ۴۵ کشته داد اما پس از ریزش آوار شاهد کشته شدن افراد نبودیم؛
قالیباف: وزارت کار باید پلاسکو را پلمب می‌کرد نه شهرداری
قالیباف: وزارت کار باید پلاسکو را پلمب می‌کرد نه شهرداری
 

شهردار تهران گفت: تا روز چهارشنبه هفته گذشته درگیر مراسم‌های شهدای آتش‌نشان بودیم به همین دلیل به موضوعات دیگر پلاسکو نپرداختیم.
محمدباقر قالیباف با حضور در سیصد و بیست و ششمین جلسه شورای شهر تهران گفت: این سوال مطرح بود که چرا زودتر به موضوع حادثه پلاسکو پرداخته نشد. همه ما، پیام مقام معظم رهبری در پیام اول را شنیدیم. ایشان تاکید داشتند تا حادثه را جمع نکردید به موضوع دیگری نپردازید. وی افزود: تا روز چهارشنبه هفته گذشته که مراسم ختم شهدا را برگزار کردیم درگیر موضوع حادثه پلاسکو بودیم و این جلسه شورای شهر اولین جلسه بعد از این اتفاق است.
وی با اشاره به مسئولیت‌های تعریف شده برای افراد اظهارکرد: قانون برای هر دستگاهی مسئولیت‌هایی را تعریف کرده است. این وظیفه، مسئولیت افرادی است که در جایگاه‌های قانونی قرار گرفته‌اند. قالیباف ادامه داد: همه ما مسئولیت اجتماعی و انسانی نیز برعهده داریم. در مقابل هر حادثه‌ای که برای هر هم نوعی اتفاق بیفتد همه مسئول هستیم و باید احساس مسئولیت داشته باشیم. وی با تاکید بر اینکه مسئولیت قانونی و مسئولیت اجتماعی افراد نافی هم نیستند اظهار کرد: مسئولیت‌ها مشخص است و افراد باید به مسئولیت خود عمل کنند.
شهردار تهران درخصوص قوانین تعریف شده برای شهرداری تهران تصریح کرد: بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون، مسئولیتی را به شهرداری تهران داده است. این قانون در سال ۱۳۳۴ تصویب شده و سال ۴۵ اصلاحیه‌ای داشته است. وی افزود: دو موضوع سیل و حریق در این قانون دیده شده است. براساس قانون، یک وظیفه عمومی نسبت به دو موضوع سیل و حریق برعهده داریم و در این بخش شهرداری اقدامات خوبی داشته است. قالیباف با بیان اینکه برای آب‌های سطحی بیش از چند صد کیلومتر کانال ایجاد شده است گفت: در بارندگی‌های شدید آبگرفتگی‌ها در مناطق به شدت کاهش یافته است و در حوزه رود دره‌ها نیز اقدامات خوبی داشته‌ایم.
شهردار تهران ادامه داد: در محدوده شهر، حوضچه‌هایی را ایجاد کرده‌ایم و این حوضچه‌ها جلو سیل را می‌گیرند. وی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در حوزه تجهیزات و زیرساخت‌ها در حوزه حریق اذعان کرد: سال ۷۴، تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی ما ۷۱ ایستگاه بود که از این تعداد برخی ایستگاه‌ها تجهیز و بازسازی شده و امروز ۱۲۳ ایستکاه آتش‌نشانی برای اطفای حریق راه‌اندازی شده است.
قالیباف با اشاره به تجهیزات خودرو آتش‌نشان‌ها گفت: اکنون بیش از ۹۳۰ دستگاه عملیاتی در اختیار آتش‌نشان‌ها قرار گرفته و در کنار آن، عمر مفید خودروها نیز افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه "اگر ساختمانی در سازه ساختمان دچار اشکال بود شهرداری نمی‌تواند ورود پیدا کند" خاطرنشان کرد: امروز در سال ۹۵ اجرای قانون به این معنا که شهرداری اشکال ساختمان را به عنوان رفع خطر برطرف کند قابلیت اجرا ندارد.
شهردار تهران با اشاره به قانون سال ۶۹ اظهارکرد: در این قانون، بررسی و تحقیق پیرامون اشکالات ساختمان‌ها به وزارت کار واگذار شده است و همچنین رسیدگی به حوادث ناشی از کار به این وزارتخانه واگذار شده است.
قالیباف افزود: بازرسی به صورت مستمر و تذکر اشکالات و تقاضای تعقیب متخلفان به وزارت کار واگذار شده است. وی با تاکید بر اینکه "قانون مشخص کرده است که چه نهادی باید پلاسکو را پلمب می‌کرد" گفت: براساس قانون، مشخص شده که گزارش بازرس وزارت کار باید ارائه می‌شد و این قانون سال ۶۹ به تصویب رسیده است.
شهردار تهران با اشاره به الزام دستگاه‌ها به اجرای قوانین مقرر در رابطه با سازمان آتش‌نشانی بیان کرد: براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی، درخصوص کارگاه‌های ناایمن شهری تاکید شده و براساس آن باید کارگاه‌های ناایمن در اولویت وزارت تعاون برای رسیدگی قرار گیرند. در این قانون اشاره شده که اگر آتش‌نشان‌ها گزارشی در رابطه با نا ایمن بودن واحدها ارائه دهند، وزارت کار مکلف شده ایمنی در حوزه آتش را در اولویت فعالیت خود قرار دهد.
وی افزود: برای تدوین ضوابط و ایمنی کارگاه‌ها و واحدهای تجاری، صنفی و اداری و فرآیند نظارت آن جهت ارائه به شورای عالی نظارت فنی که ریاست آن برعهده وزیر کار است، قانون متولی تعریف کرده است. قالیباف یکی از مشکلات شهرداری را بیمه افراد حاضر در سراهای محلات دانست و اظهارکرد: زمانی که برای بیمه افراد حاضر در سراهای محلات اقدام کردیم، مسئولان وزارتخانه تعاون اعلام کردند که باید کد کارگاهی دریافت کنیم تا بتوانیم افراد را بیمه کنیم.
شهردار تهران ادامه داد: در رابطه با کارگاه‌های حاضر در ساختمان پلاسکو اما به این موضوع توجه نشده است. وی درخصوص مجموعه قوانین و مقررات از سال ۳۴ تاکنون گفت: وظایف تمام دستگاه‌ها در رابطه با واحدهای تجاری، اداری، تولیدی و... مشخص شده و قانون در این رابطه موجود است.
شهردار تهران تاکید کرد: در این حوزه، با کمبود قانون مواجه نیستیم. اگرچه برای اجرای دقیق‌تر نظارت‌ها شاید نیاز باشد قوانین اصلاح شود اما کمبود قانون در این بخش مطرح نیست.
قالیباف در رابطه با طرح برخی مسائل مبنی بر زنده بودن افراد در زیر آوار ساختمان پلاسکو اظهارکرد: براساس عادتی که در دوران دفاع‌مقدس داشتم، در بدو ورود به محل، بازدید میدانی از تمام نقاط حادثه داشتم. اما این امکان وجود نداشت.
شهردار تهران درخصوص چرایی استفاده نشدن از هلی‌کوپتر برای جابه‌جایی سازه ساختمان پلاسکو خاطرنشان کرد: جرثقیل ۳۶۰ تنی توان جا‌به‌جایی سازه را نداشت به همین خاطر نمی‌توانستیم از هلی‌کوپتر برای جابه‌جایی سازه استفاده کنیم.
وی استفاده از هلی‌کوپتر برای اطفای حریق را لازم دانست و گفت: اگرچه داشتن هلی‌کوپتر برای سازمان آتش‌نشانی لازم است اما اصلی‌ترین نهادی که باید هلی‌کوپتر در اختیار داشته باشد هلال‌احمر است. قالیباف افزود: چنین امکانی نیز وجود نداشت که یک هلی‌کوپتر در محل حاضر شود و با ریختن آب، آتش را به طور کامل خاموش کند.
شهردار تهران با اشاره به ایجاد حفره از بازار کویتی‌ها به سمت ساختمان پلاسکو اذعان کرد: ثبت درجه حرارت در آن حفره ایجاد شده حدود ۵۰۰ درجه بود و در این شرایط اعلام می‌شد که افرادی در زیر آوار هنوز زنده هستند.
وی افزود: اعلام شد که پیامی صادر شده مبنی بر اینکه برای انجام عملیات عجله نکنید زیرا ما در زیر آوار هنوز غذا داریم و طرح چنین موضوعاتی جای تعجب دارد. قالیباف از بهره‌گیری از تمام تجهیزات برای آواربرداری ساختمان پلاسکو خبر داد و گفت: تمام دستگاه‌های کشور با تجهیزات خود در محل حادثه حضور یافتند و از نظر امکانات با مشکل مواجه نبودیم.
وی در رابطه با مسائل مطرح شده پیرامون این موضوع که فعالیت‌ها در ۴۸ ساعت ابتدایی حادثه کند بود، تاکید کرد: به هیچ‌وجه این موضوع را قبول ندارم. به دلیل شدت حادثه، فعالیت برای آتش‌نشان‌ها و سایر نیروهای امدادی برای آواربرداری دشوار بود اما فعالیت‌ها متوقف نشده بود.
شهردار تهران با اشاره به اخطارهای ارائه شده به مالک، مستاجران و وزارت کار اظهارکرد: در رابطه با حادثه پلاسکو اخطارهای متعددی ارائه شده بود و بارها در این زمینه تذکراتی را ارائه کرده بودیم.
قالیباف از برگزاری کلاس آموزشی برای کسبه ساختمان پلاسکو خبرداد و بیان کرد: سال گذشته مانور مدیریت بحران را در ساختمان پلاسکو برگزار کردیم و کلاسی را نیز برای کسبه برگزار کردیم اما در این کلاس تنها ۱۷ نفر از کسبه شرکت کردند.
وی درخصوص اصلاحات صورت گرفته در پاساژ علاءالدین تصریح کرد: پیش از این آتش‌نشان‌ها اصلاحاتی را در رابطه با پاساژ علاءالدین داشتند و چندی پیش که یک آتش‌سوزی در این ساختمان رخ داد خوشبختانه شدت حادثه چندین زیاد نبود.
شهردار تهران با اشاره به فعالیت ۱۹ هزار شهروند به عنوان آتش‌نشان افتخاری اظهار کرد: علاوه بر حضور این تعداد آتش‌نشان افتخاری تعداد آتش‌نشان‌های ما اکنون از ۲ هزار و ۸۶۵ نفر به ۴ هزار و ۸۸۵ نفر رسیده است.
قالیباف با ارائه آماری از وضعیت ساختمان‌ها اذعان کرد: آمارها نشان می‌دهد که در حوزه ضایعات، میزان آتش‌سوزی‌ها ۵ برابر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: سهم حریق ضایعات افزایش یافته است اما اکنون شاهد هستیم که سهم حریق خودرویی از ۱۵ درصد به ۶ رسیده است و دلیل آن نیز این است که شهرداری برنامه آموزشی برای تاکسی‌ها داشت و ما کپسول‌هایی را از سال ۸۶ در اختیار تاکسی‌ها قرار داده‌ایم تا هم حریق خودرو خود و هم حریق خودرو شهروندان را کنترل کنند.
قالیباف از رشد بودجه سازمان آتش‌نشانی طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: سال ۹۵ سازمان آتش‌نشانی ۱۵ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که بودجه کل شهرداری ۳ درصد رشد داشته است. وی افزود: در سال ۹۶ نیز رشد ۱۵.۸ درصدی اعتبارات سازمان آتش‌نشانی را پیش‌بینی کرده‌ایم. شهردار تهران با تاکید بر اینکه " آتش‌نشان‌ها ایثار را در صحنه حادثه پلاسکو به نمایش گذاشتند" خاطرنشان کرد: دو اتوبوس در جاده قم تصادف کردند و ۴۵ تن جان باختند. علت فوت این افراد، آتش‌سوزی بود اما در صحنه حادثه پلاسکو، با وجود وسعت حادثه پس از ریزش آوار، شاهد کشته شدن افراد نبودیم.
قالیباف در رابطه با چرایی حضور سعید شریف‌زاده در راس سازمان آتش‌نشانی بیان کرد: تحصیلات شریف‌زاده، مدیریت استراتژیک در مقطع فوق‌لیسانس است و بیش از ۷۵ ماه سابقه عملیاتی در دوران دفاع‌مقدس و بعد از آن دارد ضمن اینکه وی در چند وزارتخانه معاون وزیر بوده است.
وی ادامه داد: شریف‌زاده از جمله ورزشکاران حوزه آمادگی جسمانی است و از همه نظر سابقه قابل قبولی دارد. شهردار تهران با بیان اینکه " ما مدعی نیستیم که مسئولیتی برعهده نداریم" گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی همه ما مسئول هستیم و ما نیز به این مسئولیت خود پایبند هستیم.
قالیباف با تاکید بر اینکه در حوزه آئین‌نامه‌ها و ساختارهای غلط در نظام اداری و اجرایی ناکارآمدی داریم، اظهار کرد: این نا کارآمدی در حوزه فعالیت نهادهای دولتی مشهود است. وی درخصوص مسئولیت مدیریت بحران در پایتخت خاطرنشان کرد: مسئولیت مدیریت بحران در تهران، برعهده شهردار است اما باید به این موضوع توجه شود که مدیریت بحران در کشور دچار بحران است. در حوزه ناکارآمدی‌ها باید از مردم عذرخواهی کنیم.
شهردار تهران با انتقاد از تعدد دستگاه‌های در نظر گرفته شده برای بررسی دلایل حادثه پلاسکو اظهار کرد: اگر جرمی باشد، مشخص کردن آن برعهده دستگاه قضا است اما ما به دنبال قضاوت نیستیم. باید از حادثه پلاسکو درس بگیریم و این کار با عجله ممکن نمی‌شود.

کد مطلب: 98436
 
Share/Save/Bookmark