میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با سیاست روز مطرح کرد؛
بررسی تکالیف دولت برای حمایت از بازار سرمایه در مجلس
بررسی تکالیف دولت برای حمایت از بازار سرمایه در مجلس
 

قرمز پوش شدن مداوم بورس ؛بار دیگر حقوقی ها و متولیان سازمان بورس را به دور یک میز کشاند . روز پنجشنبه بار دیگر این بازیگران برای حمایت از بازار پیرو نگرانی های سهامداران خرد که تا پیش از این با تبلیغ گسترده متولیان وارداین بازار شده بودند ؛ بار دیگر منجر به آن شد تا تصمیمات جدیدی برای تعادل بخشی به بازار گرفته شود.
البته این جلسه در پی فشار حداکثری سهامداران خرد و مردم عادی بود که با راه اندازی هشتگ بورس محکم کوشیدند تا بار دیگر دولت را به حمایت ازاین بازار وادار کنند چرا که خود تحلیل گران و متخصصان بازار هم معتقد بودند ؛ مشکلات امروز بازار از جنسی است که مداخلات سیاست گذار می تواند بازار را از ادامه سقوط و خروج پول توسط دولت جلوگیری کند. به باور این افراد این روند نزولی به حدی است که کل پول حقوقی ها پاسخگوی نیاز مالی یک ماه دولت نبوده بنابراین جمع کردن این بازار کار چند تا حقوقی نیست چراکه حقوقی ها هم دست آخر فقط به منافع سهامداری خود فکر میکنند؛ نه مردم عادی . به باور این افراد نسخه هایی که اکنون برای این بازار مبنی بر حمایت صرف حقوقی ها از بازار پیچیده می شود برای شرایط بازار در سال های ۹۱و۹۲ نه برای معاملات ۲۰ هزار میلیارد تومانی امروز بازار.
این گروه از کارشناسان با تاکید بر اینکه ریزش امروز بازار به دست مردم عادی رقم نخورده براین موضوع تاکید کردند که با توجه به تبلیغ گسترده دولتمردان برای حضور مردم دراین بازار امروز به جایگاهی رسیده ایم که دولت نباید این اعتماد و اطمینان را سلب کند.

عیوب مثبت
محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با سیاست روز با بیان اینکه ۲ بحث در رابطه با بازار سرمایه مطرح است گفت:در شرایط کنونی بازار سرمایه ؛ جدا از بحث حمایت دولت و تصمیماتی که در این حوزه‌ه برای حمایت از بورس باید گرفته شود ؛موضوع و بحث دیگر به ماهیت بازار سرمایه باز می گردد که ویژگی‌های خاص خود را دارد .
وی افزود: ساختار بازار سرمایه ایران علیرغم اینکه سهام شناور بالایی ندارد و کماکان شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس ، بخش عمده‌ای از سهام آنها در تملک بنگاه‌های اقتصادی بزرگ بوده به صورت مستقیم یا غیر مستقیم توسط دولت و یا در قالب شرکت های وابسته به مجموعه دولت اداره می شوند، از وزارت دفاع گرفته تا وزارت نفت ،وزارت اقتصاد صنعت و غیره....همچنین بخش عمده ای از دارندگان سهام عدالت که علی رغم فروش سهام عدالت خود هنوز مالکیت ۴۰ درصد آن دردست دولت است.
پورابراهیمی با بیان اینکه آزادسازی به منظور شناور شدن سهام و افزایش سقف سهام شناور به مفهوم حضور ریز مردم در مالکیت شرکت ها است گفت: هرچند این اتفاقات رقم خورده در راستای افزایش درصد سهام شناور بوده اما اکثریت غالب ترکیب سهام در تمام سال‌ها هنوز هم غیر شناور است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که در این شرایط با همین ابزار می‌توان بازار سرمایه را مدیریت کرد گفت: هرچنداین اتفاق همیشه یک ویژگی منفی به شما رفته اما در شرایط کنونی بدان معناست که بازار سرمایه قابل مدیریت توسط شرکت ها و بنگاه هایی که مستقیم و غیر مستقیم توسط دولت اداره میشود را دارد .
به گفته وی این ابزار در فضای بازار احساسی امروز می تواند به تعادل بخشی کمک کند.

همراهی حقوقی ها
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حقوقی ها در شرایطی خاص بازار مثل همیشه باید به کمک این بازار بیایند تصریح کرد: دراین شرایط انتظار می‌رود برای خروج بازار از این حالت روانی حقوقی ها باید همراهی خودرا داشته باشند و حتی اگر هم همراهی نمی کنند در صف فروش هم قرار نگیرند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بخش دیگر شرایط کنونی بازار سرمایه را به نبود نظارت دقیق و مستمر متولیان بازار سرمایه نسبت داد و گفت:مادامی که سهام شرکتهای موجود در بازار سرمایه رشد شارپی و شتابی به خود گرفتند این وظیفه سازمان بورس بود تا با نظارت دقیق خود، درخواست گزارش‌های کارشناسی کند و با اعمال محدودیت‌های قانونی برای ارائه اطلاعات جدید و .. روند افزایشی برخی شرکت‌ها و قیمت آنها را بررسی می‌ کرد.
پورابراهیمی با بیان اینکه رسیدن بازار به این شرایط از نبود نظارت دقیق و کافی حکایت دارد و نشان می دهد بازار ،برای خودش رها شده است؛تصریح کرد: وضعیت فضای مجازی و سیگنال فروشی در آن برای سهام مختلف عملا شرایطی را پدیدآورده که توده مردم بدون هیچ اطلاعی با استفاده از این اطلاعات که بعضا نادرست و غلط هستند ،بدون آگاهی وارد این بازار می شوند و در صف خرید قرار می‌گیرند و در نهایت که دچار ضرر و زیان می‌شوند هم کسی پاسخگوی آنها نیست.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه سازمان بورس و مجموعه متولیان بازار سرمایه باید پاسخگو باشند گفت:در زمانیکه بازار رشد شتابی سهام را به خود می بیند،متولیان آن باید با تدابیر لازم روند تقاضا و عرضه را متعادل کنند تا شاهد افزایش غیر منطقی سهام و اثر منفی آن نباشیم.

فرهنگ سازی شرط لازم است
این نمایند مجلس درکنار همه این موارد؛مساله فرهنگ سازی را نکته مهمی برشمرده و اظهار داشت: این باور که هر کسی وارداین بازار شود همیشه با یک روند صعودی و روبه بالا مواجه است نگاه درستی نیست و سرمایه گذار باید بپذیرد که ذات بازار سرمایه نوسان است و افرادی که انتظارچند برابر شدن قیمت را در بازه زمانی کوتاه مدت دارند باید انتظار ریسک به همان میزان را نیز داشته باشند،ضمن اینکه نگاه کوتاه مدت به این بازار خیلی خطرناک است و سرمایه گذاران باید حداقل نگاهشان را میان مدت کنند.
وی افزود: این نوسانات ذات بازار است اما ایجاد بازدهی در دراز مدت و میان مدت به نفع کسانی است که در سهام های اصلی و بنیادی سرمایه‌گذاری می‌کنند .
پورابراهیمی با بیان اینکه توصیه به مردم برای استفاده از روش های تکنیکال به صلاح نیست گفت: در کنار اینکه مردم باید سهام بنیادی را انتخاب کنند ؛نظارت سازمان بورس و جلوگیری از باز نشر اطلاعات غلط نکته مهمی است ،ضمن اینکه دولت نیز باید به تکالیف خودعمل کند و از تبلیغ بیش از حد برای ورود مردم به این بازار خودداری کند چراکه تبلیغ بیش از حد برای ورود مردم به بازار سرمایه اثر منفی در حوزه عملکردی دارد و مطلوب نیست.

ورود مجلس به ریزش بورس
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص برنامه مجلس برای ادامه پیگیری های دولت ازاین بازار تصریح کرد: سه ماه قبل هم به رئیس جمهور در رابطه با تبعات چنین تبلیغاتی برای ورود مردم به بورس بدون برنامه ریزی و فرهنگ سازی، نامه نوشتیم که اگر بازار با این روند ادامه یابد ؛ تبعات سیاسی ؛اجتماعی و امنیتی به همراه خواهد داشت.
پورابراهیمی از طرح موضوع بازار سرمایه، از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی مجلس در روز یکشنبه خبر داد و افزود: طرح کمیسیون اقتصادی برای استمرار حمایت دولت در صحن بررسی خواهد شد و دراین طرح کاملا ؛ ظرفیت حمایتی دولت و تکالیف آن را مشخص کردیم چرا که معتقدیم ادامه این روند در بازار به نفع کشور نیست .
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین از برگزاری جلسه در روز دوشنبه با تیم اقتصادی دولت خبرداد و گفت : دراین جلسه وزیر اقتصاد هم حضور دارد و احتمال دارد دستور جلسه به واسطه حساسیت و اهمیت موضوع بازار سرمایه به این موضوع اختصاص یابد. وی افزود: البته همزمان با کار کمیسیون اقتصادی مجلس ،کمیته بازار سرمایه مجلس در حال آماده کردن پیشنهادات خود است تا در کناربررسی شرایط فعلی بازار سرمایه ؛ نحوه حمایت از بازار برای کمک به رونق و استمرار آن در جهت تعادل بازار سرمایه در دستور کار قرار گیرد. 

نویسنده: سارا علیاری

کد مطلب: 115186
 
Share/Save/Bookmark