میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه مقاله
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
محرومیت های اجتماعی، مجازاتی برای تعلقات مذهبی در فرانسه
از زمانیکه دولت فرانسه در ماه اوریل استفاده از برقع را ممنوع اعلام کرده است زنان محجبه زیادی مورد حملات خشونت امیز قرار گرفته‌اند...

از زمانیکه دولت فرانسه در ماه اوریل استفاده از برقع را ممنوع اعلام کرده است زنان محجبه زیادی مورد حملات خشونت امیز قرار گرفته‌اند. در ماه اوریل دولت فرانسه قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن پوشاندن صورت در اماکن عمومی ممنوع اعلام شد. سارکوزی متهم شده بود با تصویب این قانون و تحقیر زنانی که از برقع استفاده می کنند، درصدد کسب ارای راست گرایان افراطی بوده است، اما در حقیقت این قانون هم نتوانست ارای او را افزایش دهد. به موجب این قانون زنان مسلمانی که به طور کامل صورت خود را می پوشانند یا نقاب بر چهره دارند از هرگونه فعالیت در جامعه مانند پیاده روی در خیابان، سوار شدن به اتوبوس و خرید کردن منع شده اند.
انها حتی نمی توانند برای بردن فرزندانشان از منزل به مدرسه بروند. سیاستمداران موافق این طرح می گویند انها با تصویب این قانون از برابری جنسی و مقام زنان حمایت کرده اند.
اما با گذشت ۵ ماه از تصویب این قانون نتیجه مطلوب نیست. گروه های مسلمان از افزایش نگران کننده موارد تبعیض و اعمال خشونت کلامی و فیزیکی بر ضد زنان محجبه خبر می دهند. انها می گویند بسیاری از مردم خود در صدد بر می ایند تا این قانون را به اجرا دراورند. این در حالیست که بر اساس این قانون تنها پلیس فرانسه اجازه دارد جلوی زنانی را که روبنده به صورت دارند بگیرد. البته پلیس هم نمی تواند روبنده زنان مسلمان را بردارد بلکه تنها باید مورد را به قاضی اطلاع دهند . وزیر کشور فرانسه گفت از زمانی که این قانون در ماه اوریل به تصویب رسید تا کنون ۹۱ زن خارج از پاریس و ۹ زن در پاریس توسط پلیس متوقف شده اند ولی هیچکدام مجازات نشده اند.
به عنوان مثال رانندگان اتوبوس از سوار کردن زنانی که نقاب بر چهره دارند امتناع می کنند و فروشندگان نیز مانع ورود انها به مغازه هایشان می شوند.
برخی از زنان مسلمان برای پوشاندن صورت خود از ماسک های پزشکی استفاده می کنند. انها از حاکم شدن شرایط بی اعتمادی و ترس بر جامعه فرانسه گله مندند.
از سوی دیگر به دلیل وجود ابهامات و نارسایی های قانونی فراوان در قانون ممنوعیت استفاده از برقع در فرانسه ،برگزاری محاکم ویژه ی این زنان با موانع فراوانی مواجه بوده است .
به عنوان نمونه چندی پیش دادگاهی در شرق پاریس دو زن محجبه را به جرم داشتن برقع به پای میز محاکمه کشاند. این دو نفر در پنجم ماه مه ۲۰۱۱ ، حوالی منزل شهردار مو درحالیکه یک کیک بادامی به مناسبت جشن تولد شهردار در دست داشتند، بازداشت شدند . این زنان هدف از این اقدام را نشان دادن اعتراضی مدنی معرفی کرده اند که متاسفانه با برخورد قضایی مواجه شده اند. آنها برای ژان فرانسوا کوپه، شهردار مو، که رئیس حزب مجمع ملی فرانسه و یکی از تدوین کنندگان قانون منع پوشش برقع بوده کیکی به رسم گرامیداشت روز تولد وی برده اند تا او بداند که زنان مسلمان روبنده دار همچون سایر شهروندان نسبت به همنوعان و همشهریان خود احترام می گذارند و در مقابل انتظار دارند اعتقادات آنها محترم شمرده شود. انها با این کار می خواستند پوچی قانونی را که تنها به افزایش احساسات ضد اسلامی در جامعه فرانسه منجر می شود، نشان دهند.
اگر این قانون در فرانسه به چالش کشیده شود نتایج آن قطعا تمام قاره اروپا را متاثر خواهد کرد. چراکه برخی دولتهای اروپایی از جمله بلژیک این قانون را اجرا کرده اند. در این کشور پوشاندن صورت در اماکن عمومی هم مشمول جریمه نقدی و هم هفت روز زندان می‌شود. در ایتالیا هم حزب سیلویو برلوسکونی ، در صدد تنظیم یک قانون ضد استفاده از نقاب در ایتالیا است. سیاستمداران دانمارک، اتریش، هلندی و سوئیسی هم به دنبال تهیه قانون محدودیت پوشش نقاب در کشورهایشان هستند.

سجاد سلامت

کد مطلب: 72038
 
Share/Save/Bookmark