میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۶
 
 
وزیر ارتباطات خبر داد
تامین کسب و کار‌های نوین از سرمایه‌های خرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: از طریق تامین مالی جمعی مشکل مالی کسب و کار‌های نوین و استارتاپی برطرف می‌شود.
به گزارش صداوسيما، محمدجواد آذري‌جهرمي که در مراسم امضا تفاهم‌نامه تامين مالي طرح‌های کسب و کارهاي نوين با وزير اقتصاد سخن می‌گفت افزود: از ظرفيت‌های آينده توسعه کشور بحث ديجيتال و برنامه‌ريزي براي توسعه اقتصاد در حوزه کسب و کارهاي نوين است در اين باره کشورهاي مختلف راهبردهايي تعيين کرده‌اند و در ايران نيز در شوراي عالي فضاي مجازي راهبردي را در دست طراحي دارند که تدوين آن گام‌های آخر را طي می‌کند.
وي با اشاره به سرمايه‌گذاري پنج تريليون دلاري هند براي سال ۲۰۲۵ اين کشور گفت: با تامين مالي کسب و کار‌های نوين هم از ظرفيت‌های بالاي جمعيتي استفاده می‌کنيم و هم می‌توانيم در بخشي از معضل بيکاري جوانان فارغ‌التحصيل فارغ شويم چراکه کسب و کارهاي نوپا در ايران در حال ورود به مرحله بلوغ هستند و شرکت‌هایی زمينه توسعه اقتصادي ديجيتال را دارند که وظيفه ما حمايت از آنها و رفع موانع پيشروي آنهاست.
وزير ارتباطات موانع فرهنگي، سياسي و اقتصادي اين کسب و کارها را بر شمرد و افزود: چه بسيار ايده‌های خلاقانه مبتکرانه و مخترعانه‌ای در کشور وجود دارد که به دليل کمبود منابع مالي به اجرا نمی‌رسد اما با همکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، اقتصاد و دارايي، سازمان بورس و اوراق بهادار و ارتباطات تفاهم‌نامه و آيين‌نامه‌ای براي تدوين مدل جديد تامين مالي اجرا شده که می‌تواند هم اشتغال و رفاه را فراهم کند و هم درآمد ملي کشور را اضافه کند و حتي درپی سهم‌خواهي از آي‌سي‌تي منطقه‌ای باشد.
آذري‌جهرمي گفت: با تصويب اين شيوه تامين مالي در شوراي عالي بورس عرضه ايده از طريق سايت به مردم و سرمايه‌گذاران صورت می‌گيرد که آنها می‌توانند در اين طرح‌ها شريک شوند و سهمشان را ثبت کنند. وی سه مدل اعانه و سرمايه‌گذاري نزديک، در اختيار گرفتن بخشي از کالاي توليد شده (اوارد) و شراکت به ازاي سرمايه‌گذاري را در چارچوب تامين مالي جمعي دانست و افزود: دارندگان ايده می‌توانند سرمايه سرمايه‌گذاران را چندين برابر ساخته و بدون نياز به وام‌های بانکي که البته سود بالاتري دارند مشکلات مالي را از پيشرو بردارند.

تأمين مالي استارتاپ‌ها بدون سود است
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: تأمين مالي دسته جمعي از بازار سرمايه براي استارتاپ‌ها بدون سود خواهد بود.
آذري‌جهرمي در حاشيه این مراسم گفت: تأمين مالي دسته جمعي براي استارتاپ‌ها به چهار شيوه انجام‌پذير است که بر اين اساس تأمين مالي اعانه‌اي است که فردي علاقه‌مند به حمايت از شکل گيري کسب و کاري از آن بوده و بنابراين سود اين تأمين مالي براي استارتاپ‌ها صفر خواهد بود. ضمن اينکه موضوع پيش خريد محصول و سرمايه‌گذاري نيز بدون سود انجام می‌شود و تنها شيوه چهارم که پرداخت وام است ممکن است سودي به استارتاپ تحميل کند که اين شيوه به دليل ضرورت هماهنگي با بانک مرکزي فعلاً اجرايي نمی‌شود.
وي افزود: تلاش ما اين است که بتوانيم از کسب و کارهاي نوپا حمايت کنيم که در اين ميان تأمين مالي دسته جمعي با مشارکت بورس که جزئيات آن ظرف دو هفته آينده در شوراي عالي بورس به تصويب خواهد رسيد، مدنظر است.
وزير ارتباطات در پاسخ به سوالي درباره ضرر کسب و کارها از فيلترينگ و اشتغال‌زايي در قالب طرح تأمين مالي دسته جمعي بورس اظهار داشت: ضرر کسب و کارها را از فيلترينگ بررسي کرده و با مسئولان متولي نيز رايزني‌هایی را صورت داده‌ايم به خصوص اينکه تصميمات اينچنيني می‌تواند بازار سرمايه را تحت تاثير قرار دهد و اگر چه همه کسب و کارها وابسته به پيام‌رسان‌ها نيستند اما بايد تلاش کنيم حداقل چالش را براي کسب و کارهاي نوپا ايجاد کنيم.
آذري‌جهرمي تصريح کرد: اين در شرايطي است که اغتشاشات در همه کشورها ممکن است برخي مشکلات را ايجاد کند و حتي کسب و کارهاي واقعي را نيز تحت‌الشعاع قرار دهد که بر اين اساس اغتشاشات اخير در ايران نيز باعث شد قيمت ارز و سکه بالا رود و بر روند طبيعي کسب و کارها اثر بگذارد، با اين حال اين مقاطع گذراست و بازار درازمدت برنامه‌ريزي می‌کند.

کد مطلب: 102739
 
Share/Save/Bookmark