میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
ظریف:
آمریکا در جایگاهی نیست برای برنامه دفاعی ایران خط قرمز تعیین کند

وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه تهران به دنبال جنگ نیست، گفت که آمریکا در جایگاهی نیست که برای برنامه دفاعی ایران خط قرمز تعیین کند.
محمد جواد ظریف با اشاره به نقش آمریکا و همپیمانان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در اشاعه بی‌ثباتی در منطقه توضیح داد: «زمان آن رسیده است که دست از ناامن کردن منطقه بردارید و تهدید ایران را متوقف کنید و این به ثبات منطقه کمک می‌کند . من فکر می‌کنم که آمریکا منبع بی‌ثباتی در منطقه است. من فکر می‌کنم که متأسفانه همپیمانان آمریکا، منبع بی‌ثباتی بوده‌اند. چه کسی مردم یمن را بمباران می‌کند؟ چه کسی در یمن در حال مبارزه است؟ آیا ایران دخیل است یا اینکه دوستان دخیل هستند؟ دو همپیمان آمریکا با یکدیگر در نزاع هستند. اینها منبع بی‌ثباتی در منطقه هستند. بهترین کار این است که آمریکا مردم منطقه را به حال خود رها کند و اجازه دهد که مردم این منطقه خودشان امنیت این منطقه را تأمین کنند».
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: « ما طولانی‌ترین ساحل را در خلیج‌فارس، دریای عمان و تنگه هرمز داریم و در طول تاریخ، آزادی کشتی‌رانی و امنیت این منطقه را به همراه همسایگان خود حفظ کرده‌ایم و بار دیگر از همسایگان خود می‌خواهیم که برای تأمین امنیت کنار هم جمع شوند، برای خرید (تأمین) امنیت سراغ کشورهای خارجی نروند».
ظریف همچنین در پاسخ به سؤالی درباره پیوستن رژیم صهیونیستی به ائتلاف دریایی آمریکا گفت: «اساساً اسرائیل منبع ناامنی و بی‌ثباتی، تهاجم و جنگ در این منطقه است. جای تأسف است که برخی از کشورهای این منطقه از اسرائیل طلب تأمین امنیت این منطقه را می‌کنند، مردمی که حتی قادر به تأمین امنیت خودشان هم نیستند. (سامانه) گنبد آهنین آنها حتی قادر به تأمین امنیت آنها در مقابل یک سازمانی هم نیست که برای استقلال خود مبارزه می‌کند، (در این شرایط) چطور می‌توانند امنیت این منطقه را تأمین کنند. من فکر می‌کنم، همسایگانمان نگاه اشتباهی به این قضیه دارند. اسرائیل منبع بی‌آبرویی و شرمساری این منطقه بوده است. اسرائیل بزرگترین تهدید برای جهان اسلام و صلح و امنیت جهان بوده است. قطعنامه‌های زیادی در سازمان ملل علیه اسرائیل صادر شده است و آمریکا با قدرت وتو خود، مانع تصویب آنها شده است و اگر آمریکا حق وتو نداشت، هزاران قطعنامه علیه اسرائیل صادر می شد».
ظریف سپس در خصوص لزوم همکاری کشورهای منطقه برای تأمین امنیت گفت: «نیازی به درگیری با یکدیگر نیست، نیازی نداریم که برای تأمین امنیت، قطر را خفه کنیم. نیازی نیست که برای تأمین امنیت، با اسرائیل همسو شوید. بهترین راه‌ تأمین امنیت این است که بایکدیگر باشیم و ما آماده آن هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تأکید کرد: من از زمانیکه وزیر خارجه ایران شدم، پیشنهاد تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای را مطرح کردم و این پیشنهاد همچنان روی میز قرار دارد. من همچنین پیشنهاد پیمان عدم تعرض را در میان کشورهای منطقه مطرح کردم و این پیشنهاد نیز همچنان روی میز قرار دارد.
ظریف در بخشی دیگر از مصاحبه خود به برجام و خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از این توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت احساس می‌کند تا زمانیکه اعضای باقیمانده این توافق همچنان به تعهدات خود پایبند باشند، حتی بدون حضور آمریکا نیز این توافق، پیش‌ می‌رود. 

کد مطلب: 110334
 
Share/Save/Bookmark