میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
رای عدم کفایت دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی به گئون ‌های
رئیس‌جمهوری که به خاطر جرائم نزدیکانش برکنار شد
رئیس‌جمهوری که به خاطر جرائم نزدیکانش برکنار شد
 

سرانجام پس از مدت‌ها بررسی در دستگاه قضایی، دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی به طور رسمی پارک گئون‌های رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کرد.
دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی دیروز رسما پارک گئون‌های رئیس‌جمهور این کشور را برکنار کرد. پارلمان کره‌جنوبی قبلا رئیس‌جمهور را سلب اختیار کرده بود. لی جونگ‌می قاضی ارشد دادگاه قانون اساسی کره‌جنوبی گفت اقدامات پارک گئون‌های به طور جدی به روح دموکراسی و حاکمیت قانون آسیب زده است. وی افزود: «پارک گئون‌های برکنار شده است ».این تصمیم همچنین به این معنا است که پارک گئون‌های، نخستین رئیس‌جمهور زن کره‌جنوبی، به نخستین رئیس‌جمهور این کشور تبدیل شد که با استیضاح برکنار می‌شود. وی مصونیت اجرایی خود را در مقابل پیگرد قانونی از دست خواهد داد.
لی جونگ‌می گفت: «رئیس‌جمهور باید از قدرت خود در چارچوب قانون اساسی و سایر قوانین استفاده کند و جزئیات کار وی به طور شفاف نشان داده شود تا مردم بتوانند کار وی را ارزیابی کنند».
وی افزود: «با این حال، پارک گئون‌های به طور کامل مداخله دوست خود چوی سون سیل را در امور کشور مخفی کرد و هر کجا تردیدی به وجود آمد آن را رد کرد و حتی از آنهایی که تردیدهایی را مطرح کردند، انتقاد کرد». پلیس کره‌جنوبی اعلام کرده که به دنبال اعتراضات علیه استیضاح و برکناری «پارک گئون‌های» از ریاست جمهوری این کشور، دو نفر کشته شدند. به گفته پلیس کره‌جنوبی، حضور موافقان و مخالفان برکناری رئیس‌جمهور کره‌جنوبی در خیابان‌ها و بروز برخی درگیری‌ها، تاکنون دو کشته برجا گذاشته است.به دنبال اعلام رای مبنی بر برکناری رئیس‌جمهور، درگیری‌هایی در پایتخت کره‌جنوبی به وجود آمده است.
به گزارش آسوشیتدپرس پلیس کره‌جنوبی اعلام کرده که تاکنون دو نفر در این اعتراضات و درگیری‌ها جان خود را از دست دادند. پیشتر منابع بیمارستانی اعلام کرده بودند که یک مرد هفتاد و اندی ساله که از حامیان رئیس‌جمهور برکنار شده بوده، به دنبال زخمی شدن از ناحیه سر، جان خود را از دست داد.
پلیس اطلاعاتی درباره نفر دومی که در اعتراضات کشته شده نداده است اما به نظر می‌رسد که او هم از حامیان رئیس‌جمهور برکنار شده باشد. هزاران نفر از حامیان «پارک گئون‌های» همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.
رئیس‌جمهور ۶۴ سالۀ کره جنوبی در ارتباط با پروندۀ رسمی فساد مالی چوی سون - سیل، دوست دیرینۀ خود، به سوء‌استفاده از قدرت و تبانی متهم شد و با چند بار عذرخواهی، برای مدتی، در برابر اعتراضات و درخواست افکار عمومی برای استعفا مقاومت کرد. با استیضاح پارک گئون‌های، انتخابات جدید ریاست جمهوری در کرۀ‌جنوبی ظرف ۶۰ روز برگزار خواهد شد.در بیانیه دولت کره‌جنوبی همچنین از تمامی کره‌ای‌های واجد شرایط که در خارج از کشور زندگی می‌کنند نیز خواسته شده است نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
حزب حاکم و احزاب مخالفت کره‌جنوبی نیز در پی فراخوان دولت برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند که طی روزهای آینده نامزدهای خود را معرفی خواهند کرد.
دولت کره جنوبی همچنین از مردم خواسته است به صورت دمکراتیک با موضوع برکناری رئیس‌جمهوری برخورد کنند تا فرایند انتخابات با آرامش هر چه تمامتر به روند خود ادامه دهد.خانم «پارک» در دسامبر سال ۲۰۱۲ به عنوان هجدهمین رئیس‌جمهور منتخب این کشور انتخاب شد و کار خود را از سال ۲۰۱۳ آغاز کرد و دوره ریاست جمهوری وی قاعدتا باید در فوریه (بهمن - اسفند) سال ۲۰۱۸ میلادی به پایان می‌رسید اما صدور رای دادگاه قانون اساسی زودتر از موعد مقرر به فعالیت‌های وی خط پایان داد.

کد مطلب: 98751
 
Share/Save/Bookmark