میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
جلسه غیر علنی مجلس با موضوع اقتصاد
مجلس به عضو اقتصادی کابینه کارت زرد داد

نشست علنی دیروز پارلمان سوال از وزیر اقتصاد و دارایی و همچنین حواشی مربوط به آن را زیر ذره بین خود قرار داد.
جلسه غیرعلنی مجلس صبح دیروز به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد. این نشست۲ ساعت به طول انجامید. نشست علنی مجلس نیز پس از برگزاری نشست غیرعلنی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.

بررسی وضعیت اقتصادی کشور
درابتدای این جلسه ، علی لاریجانی رئیس مجلس، با اشاره به نشست غیرعلنی نمایندگان گفت: در این جلسه وضعیت اقتصادی کشور و راهکارهایی که نمایندگان در این رابطه در نظر داشتند مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وی افزود: همچنین اینکه چه سازوکارهایی برای بهبود این وضعیت در نظر گرفته شود، مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.
علی لاریجانی همچنین در نطق پیش از دستور خود با اشاره به سالروز فرمان مشروطیت، گفت: این موضوع نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران است.

مردم پشت نظام اسلامی ایستاده اند
سپس، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت طی اظهاراتی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: رئیس جمهور نابخرد آمریکا سوال می کنم که در ۴۰ سال گذشته چه اقدامی را توانست برعلیه ملت ایران انجام دهد که تاکنون انجام نداده است.
وی افزود: دولتمردان آمریکا بدانند که این ملت یکپارچه پشت سر نظام و انقلاب خود ایستاده اند و ۲۳۰ هزار شهید و ۵۰۰ هزار ایثارگر تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده اند را فراموش نمی کنند.

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن طرح اصلاح قانون کنکور ایثارگران
در ادامه هم، جمعی از نمایندگان درخواست مسکوت ماندن طرح اصلاح بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه را مطرح کردند.

کامران از وزیر دادگستری سوال نکرد
درادامه هم، احمد امیرآبادی فراهانی موارد اعلام وصول شده را قرائت کرد که انصراف حسن کامران نماینده اصفهان از طرح سوال خود از وزیر دادگستری درخصوص بحث بسته شدن قهوه خانه‌های استان اصفهان از جمله آنها بود.

روشن شدن ابهامات امنیتی اطلاعاتی درباره طرح جامع مالیاتی
پس ازآن،‌ خدیجه ربیعی نماینده مردم بروجن در مجلس در جریان سؤال خود از وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص علت عدم اجرای پروژه ملی طرح جامع مالیاتی پس از گذشت بیش از ۱۱ سال و نصب شرکت‌های مشاور خارجی در این خصوص اظهار داشت: آقای کرباسیان باید پاسخ بدهد که هزینه اجرای این طرح مهم به صورت دقیق چگونه بوده است.
وی افزود: در این طرح مهم باید مشخص شود که نقش اساسی آن چیست و ابهامات امنیتی و اطلاعاتی درباره نرم‌افزار این طرح باید مشخص شود.

در حال حاضر پیمانکار خارجی در کشور نداریم
همچنین مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوال ربیعی اظهار داشت: این طرح منجر به این شد که در حوزه دولت الکترونیک به عنوان طرح سازمان برتر شناخته شویم. وی افزود: این طرح همچنین سبب شد مؤدیان جدید شناسایی شوند و بیش از هزار میلیارد تومان از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی کسب درآمد شود همچنین میزان مؤدیان به ۲۵ درصد رسید.
وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: از زمانی که طرح مالیاتی از سال ۹۰ شروع شده است تا سال ۹۶ درآمد مالیاتی ما ۹۶ هزار میلیارد تومان شد یعنی ۴ برابر افزایش درآمدی داشتیم.

تیم اقتصادی دولت نیازمند بازسازی و ترمیم اساسی است
این گزارش حاکی است محمدرضا پورابراهیمی در نطق میان دستور خود با اشاره به موضوع نحوه تعامل و ارتباط دولت با مردم، گفت: دغدغه‌های جدی در ذهن مردم در ارتباط با موضوعات اقتصادی شکل گرفته و به دلیل شرایط خاصی که در وضعیت اقتصادی کشور دیده می‌شود دولت علی‌القائده باید با مردم تعامل داشته باشد و ما در طول چند هفته اخیر هیچ ارتباط مشخصی را به ویژه از سوی مسئولین اقتصادی کشور و به طور خاص‌تر از سوی آقای رئیس جمهور با مردم نداشتیم.
نماینده مردم کرمان خطاب به رئیس جمهور اظهارداشت: اولین درخواست ما از شما این است واضح و شفاف مسائل اقتصادی را برای مردم تشریح کنید.

شاهد انفعال از سوی سه قوه هستیم
سپس، حمیدرضا حاجی‌بابایی در نطق میان دستور خود با اشاره به اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: مردم ما پشتیبان انقلاب هستند اما از مسئولین خود ناراضی‌اند.
وی افزود: سوال این است امروز که در جنگ اقتصادی به سر می‌‌بریم فرماندهان جنگ اقتصادی چه کسانی هستند ما سه فرمانده بیشتر نمی‌شناسیم رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده عملیات در دولت، رئیس قوه قضاییه و رئیس مجلس.

«کارت زرد» مجلس به وزیر اقتصاد و دارایی
پس از آن،‌ سؤال خدیجه ربیعی نماینده مردم بروجن در مجلس در خصوص علت عدم اجرای طرح پروژه ملی طرح جامع مالیاتی پس از گذشت ۱۱ سال و نقش شرکت‌های مشاور خارجی در این خصوص مورد بررسی قرار گرفت.
نمایندگان پس از استماع نظر سؤال‌کننده و وزیر اقتصاد، سؤال نماینده مردم بروجن وارد دانستند. گفتنی است نمایندگان با ۱۰۶ رای موافق، ۵۲ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ رای، از پاسخ‌های وزیر اقتصاد قانع نشدند.

کد مطلب: 105510
 
Share/Save/Bookmark