میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
هزاران آمریکایی در مقابل کاخ سفید علیه ترامپ تظاهرات کردند
درخواست استیضاح رئیس جمهوری
درخواست استیضاح رئیس جمهوری
 

صدها هزار نفر از مردم آمریکا در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به سیاست‌های «دونالد ترامپ» دست به تظاهرات زده و خواستار استیضاح و برکناری ترامپ شدند.
در ادامه بحران‌ها و تنش‌های پیش روی ترامپ، صدها هزار نفر از مردم آمریکا در شهرهای مختلف این کشور با برپایی تظاهرات، ضمن اعتراض به سیاست‌های دولت دونالد ترامپ در خصوص تغییرات اقلیمی خواستار اقدام بهتر در این رابطه شدند. در واشنگتن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از مردم با برپایی تظاهرات و انجام راهپیمایی به سمت کاخ سفید نسبت به سیاست‌های ترامپ در حوزه تغییرات جوی و اقلیمی اعتراض کردند. هر چند مجوز صادر شده برای برگزاری این راهپیمایی برای یکصد هزار نفر بود اما تصاویر منتشر شده از آن حکایت از حضور بیشتر معترضین دارد. این در حالی است که در فرودین ماه سال جاری ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی جدید، محدودیت‌های اعمال شده در دولت پیشین برای مقابله با تغییرات جوی را لغو کرده و قوانین مصوب در عرصه‌های زیست محیطی را «مخرب» خواند و گفت: دولت من به جنگ با استخراج ذغال سنگ پایان می‌دهد.
وی فرمان اجرایی جدید را «گامی تاریخی برای لغو محدودیت‌های اعمال شده در صنعت انرژی آمریکا و کاهش دخالت‌های دولتی» خواند که می‌تواند کمک حال وضعیت اشتغال در این کشور باشد. رئیس‌ جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت یکصدمین روز ریاست‌جمهوری خود، رسانه‌ها را عامل دیده نشدن دستاوردهای دولت خود خواند.
«دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهوری آمریکا در یکصدمین روز از آغاز دوره ریاست‌جمهوری خود در کاخ سفید در پیامی توئیتری اعلام کرد: «رسانه‌های (جعلی) جریان مسلط از بیان فهرست بلندبالای دستاوردهای ما از جمله امضای ۲۸ فرمان اجرایی، مرزهای مستحکم و خوشبینی بسیار، خودداری می‌کنند».
بنا بر گزارش پایگاه «هیل» وابسته به کنگره آمریکا، ترامپ امروز شنبه (به وقت آمریکا) به پوشش صد روز نخست ریاست‌جمهوری‌اش در رسانه‌هایی که از آنها با عنوان رسانه‌های جعلی یاد کرد، پرداخت و آنها را به نادیده گرفتن «خوشبینی مفرطی» که دولت وی را احاطه کرده است، متهم کرد.
بر اساس این گزارش، معمولا در دولت‌های مختلف، نماد صد روز نخست، به عنوان یک آزمون اولیه درباره اثرگذاری دولت روی کار آمده مورد استفاده قرار می‌گیرد و دونالد ترامپ نیز با در نظر داشتن این امر، مدتی است که سعی کرده تا دستاوردهای دولت خود را در رسانه‌ها مطرح کند. علاوه براین در نظر دارد تا امشب به وقت آمریکا در مراسمی در پنسیلوانیا شرکت کند.
ترامپ پیش از این دوره نمادین صد روز نخست ریاست‌جمهوری را کم‌اهمیت جلوه داده بود و آن را یک «معیار خنده‌دار» خوانده بود.
با این وجود، رئیس‌جمهوری آمریکا در نطق رادیویی هفتگی خود شنبه اعلام کرد که دولت وی «تغییراتی چشمگیر» در واشنگتن ایجاد کرده؛ تغییراتی که در روابط میان مردم و دولت آمریکا قابل مشاهده است، ضمن اینکه «وفاداری و تعهد محض خود» را در قبال مردمی آمریکا اعلام می‌دارد.
خبر دیگر از آمریکا آنکه معاون رئیس‌جمهور آمریکا در مراسمی که به مناسبت یکصدمین روز آغاز به کار دولت «دونالد ترامپ» برگزار شده بود گفت: واشنگتن تا زمانی که داعش به طور کامل نابود نشود، آسوده نخواهد نشست. «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مراسمی به مناسبت یکصد روزگی آغاز به کار دولت جدید آمریکا در ایالت «پنسیلوانیا» آمریکا فعالان چپگرا و متحدان آنها در رسانه‌ها را به نادیده‌ گرفتن حقایق و انتشار اخبار دروغین متهم کرد.
روزنامه انگلیسی «دیلی میل» گزارش کرد، پنس در این مراسم در خصوص عملکرد ترامپ در این ۱۰۰ روز گفت: «به برکت حضور ترامپ، در عراق و سوریه و افغانستان در حال فرار است و ما تا زمانیکه یکبار و برای همیشه داعش را از بین نبریم، آسوده نخواهیم بود و آرام نمی‌گیریم».
وی در راهپیمایی «هریسبرگ» ایالت پنسیلوانیا همچنین تصریح کرد که حملات به سوریه و افغانستان که با مجوز ترامپ صورت گرفت در واقع نمایانگر احیای قدرت آمریکا است و تصریح کرد که اقدامات ترامپ در سوریه و افغانستان به جهان نشان داد که آمریکا قدرت خود را احیا کرده است.پنس توضیح داد: «وقتی جهان قدرت و راه‌حل رئیس‌جمهور (آمریکا) را در اقداماتی که در سوریه و افغانستان انجام داد، مشاهده کرد، اعتبار قدرت آمریکا احیا شد». روز ۷ آوریل، آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات دولت سوریه حمله کرد و ترامپ مدعی شد که این حمله در واکنش به حملات شیمیایی ادلب بوده است. دولت آمریکا مدعی است که دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه پشت این حملات بوده است اما دولت سوریه تمامی این ادعاها را رد کرده است.
خبر دیگر از آمریکا آنکه آمار اداره مهاجرت و گمرگ (ICE) نشان می‌دهد که حدود نیمی از مهاجرانی که در روزهای نخست روی کار آمدن دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بازداشت شده اند، فاقد سابقه جنایی بوده اند یا جرائم ترافیکی جزیی مرتکب شده‌اند.
نشریه هیل نوشت: در گزارشی در این زمینه که از اداره مهاجرت آمریکا بدست روزنامه واشنگتن پست رسیده، آمده است از میان ۶۷۵ مهاجری که این اداره در اوایل ماه فوریه یعنی روزهای روی کار آمدن دولت ترامپ بازداشت کرد، ۱۶۳ نفر مرتکب جرائم ترافیکی شده بودند و ۱۷۷ نفر فاقد محکومیت جنایی بوده‌اند.
این گزارش افزود: با این حال، ۸۰ نفر از مهاجران به حمله محکوم شده اند و محکومیت ۵۷ نفر از آنها به «مواد مخدر خطرناک» مربوط است. دو نفر از آنها محکوم به قتل هستند. دولت ترامپ مدعیست که سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی برای رفع فعالیت‌های جنایی مرتبط با مهاجرت غیرقانونی لازم است.
اما منتقدان وی می‌گویند که سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی تاثیری معکوس در توقف جنایت دارد و عمدتا بر جوامعی تاثیر می‌گذارند که در فعالیت جنایی نقشی ندارند.

کد مطلب: 99101
 
Share/Save/Bookmark