میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۰۵
 
 
تروریسم دولتی آمریکا برای ترور رهبران یمن

در حالی افکار عمومی به پرونده خاشقجی معطوف شده گزارش نشانگر تشدید جنایات ائتلاف آمریکایی - سعودی در یمن است چنانکه يک تيم ترور مزدور آمريکايي توسط امارات به منظور ترور رهبران و مسئولان يمني استخدام شده است.
این روزها یمن شاهد تشدید تجاوزات ائتلاف آمریکایی - سعودی است که در سایه انحراف افکار عمومی به حاشیه‌ها به تشدید جنایت علیه بشریت می‌پردازند چنانکه تيم ترور مزدور آمريکايي توسط امارات به منظور ترور رهبران و مسئولان يمني استخدام شده که هدف از این کار نابودسازی انقلاب یمن از درون و سست‌سازی مردم و ارتش در برابر متجاوزان است. همزمان حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به استان‌های «حجه» و «الحدیدة» یمن، پنج کشته و پنج زخمی برجای گذاشت. جنگنده‌های ائتلاف سعودی، خودروی یکی از شهروندان یمنی را که در حال عبور از منطقه «بنی حسن» در شهرستان «عبس» واقع در استان حجة بود، هدف قرار دادند و با بمباران این جاده موجب کشته شدن چهار شهروند و زخمی شدن یک نفر شدند.
این حمله تنها ساعاتی پس از کشته شدن یک شهروند و زخمی شدن چهار تن دیگر در حمله جنگنده‌های سعودی به خیابان «زاید» در شهرستان «الحالی» در استان «الحدیدة» در غرب یمن صورت گرفت. در این میان رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با انتقاد از عربستان درپی قتل جمال خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول گفت که ریاض طرحی جهت خروج از این وضعیت دارد.
محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با اشاره به وجود طرحی عربستانی برای خروج از وضعیت فعلی به وجود آمده درپی قتل خاشقجی گفت: طرحی برای خروج از این وضعیت وجود دارد و عربستان تلاش می‌کند با افزایش تنش‌ها در ساحل غربی و در راس آن شهر الحدیده خود را از این وضعیت خارج کند، آنها بر این باورند که با این طرح نگاه‌های جهانیان به این درگیری‌ معطوف خواهد شد. الحوثی با اشاره به اینکه طرح ریاض شامل به جریان انداختن پرونده یک کشور عرب حوزه خلیج‌فارس (یمن) است، گفت: عربستان بر این باور است که پرونده خاشقجی با اتهام ۱۸ تن از کسانی که اعلام کردند به عنوان مسئولان این جنایت در حال بازجویی از آنها هستند، پایان می‌یابد.
لازم به ذکر است در حالیکه جنگ یمن در چهارمین سال خود به سر می‌برد و برای عربستان و امارات روند فرسایشی به خود گرفته، عملیات نیروهای یمنی به صورت جنگ‌های نا منظم و ایذائی روزانه ادامه دارد.
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با استفاده از پهپادها و توپخانه و یگان موشکی ضربات سنگینی به نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی - اماراتی وارد کردند. یک منبع نظامی گفت که نیروی پهپادی و موشکی ساختمان فرماندهی نیروهای اماراتی در ساحل غربی یمن در جنوب الحدیده را هدف قرار داده است.
نکته قابل توجه آنکه یک مقام ارشد سعودی در گفت‌وگو با رویترز روایتی را درباره نحوه قتل خاشقجی ارائه کرده که با آنچه پیشتر ریاض به صورت رسمی اعلام کرده، در تناقض است. براساس این روایت تازه، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور «احمد العسیری» نایب رئیس استخبارات عربستان سعودی راهی ترکیه شده‌اند تا خاشقجی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده، سپس وی را «اتفاقی» خفه کرده‌اند. در نهایت هم یکی از این افراد لباس خاشقجی را پوشیده تا وانمود کند که او از ساختمان کنسولگری خارج شده است.
در این میان دو عضو خانواده سلطنتی سعودی به یک روزنامه آمریکایی خبر دادند، در جریان سفر امیر منطقه مکه به عنوان فرستاده ویژه ملک سلمان به ترکیه، او فایل صوتی مربوط به قتل و تکه‌تکه کردن جسد «جمال خاشقجی» را شنیده است. همچنین «برونو لومیر» وزیر دارای فرانسه از پیشرفت در تحقیقات عربستان سعودی در زمینه خاشقجی استقبال کرد. وزیر کابینه دولت انگلیس گفت، تفسیر عربستان سعودی از مرگ خبرنگار عربستانی مخالف ریاض نامعقول است.

کد مطلب: 106546
 
Share/Save/Bookmark