میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
نخستین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری چگونه گذشت؟
نخستین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری چگونه گذشت؟
 

سخنگوی وزارت کشور گفت: تعداد ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری از مرز ۱۰۰ نفر گذشت.
به گزارش فارس، نام‌نویسی از داوطلبان شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح دیروز با دستور وزیر کشور آغاز شد.
براساس جدول زمانبندی منتشر شده از سوی ستاد انتخابات کشور نام‌نویسی از داوطلبان شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تا ۲۶ فروردین ماه ادامه خواهد داشت.
طبق ماده ۳۵ قانون انتخابات کشور انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای این شرایط باشند. ۱- از رجال مذهبی، سیاسی. ۲- ایرانی‌الاصل. ۳- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران. ۴- مدیر و مدبر. ۵- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی. ۶- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.
همچنین به گفته مسئولان ستاد انتخابات کشور واجدان شرایط باید در زمان ثبت‌نام با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس شش در چهار، در ستاد انتخابات کشور حضور پیدا کرده و اقدام به تکمیل فرم‌های پیش‌بینی شده کنند.

وزیر کشور: نظرسنجی از مشارکت ۶۰ درصدی مردم خبر می‌دهد
وزیر کشور دیروز ضمن دستور آغاز فرآیند نام‌نویسی از داوطلبان شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری طی سخنانی با بیان اینکه نظارت در انتخابات ریاست جمهوری برعهده شورای نگهبان و انتخابات شوراها برعهده مجلس است افزود: انشاالله به کمک یکدیگر بتوانیم در اجرا و نظارت گام‌های بهتری برداریم.
عبدالرضا رحمانی فضلی تاکید کرد: از همه نامزدها که در این انتخابات خود را در معرض انتخاب عموم مردم قرار می‌دهند و همچنین حامیان آنها، احزاب، گروه‌ها و اشخاص انتظار داریم با تعامل مثبت مبتنی بر اخلاق و قانون در جهت برگزاری انتخاب سالم و قانونی انتخاب بهتری داشته باشیم و همچنین ضمن فعالیت قانونی و با نشاط در عرصه انتخابات بتوانیم بک مرتبطه دیگر شکوه دیگری را به نمایش بگذاریم.
وی افزود: به همه مردم اعلام می‌کنم که وزارت کشور و شورای نگهبان و مجلس یک انتخابات کاملاً آرام و قانونی و سالم و باشکوه را تدارک دیده‌اند و انشاالله همینطور برگزار خواهد.
وی درباره تبلیغات زودهنگام انتخاباتی گفت: تبلیغات زودهنگام تخلف است و باید احزاب، حامیان آنها و رسانه‌های منتصب به افراد و به ویژه رسانه هایی که از بودجه عومی استفاده می‌کنند در این زمینه مراقبت کنند. رحمانی‌فضلی تصریح کرد: شنبه هفته آیند کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تشکیل خواهد شد و روند تبلیغات زودهنگام و همچنین روند تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وزیر کشور گفت: نظر‌سنجی‌ها از حضور ۶۰ درصدی مردم در انتخابات حکایت دارد و‌ من حضور بالای ۷۰ درصدی را پیش‌بینی می‌کنم.
وی همچنین اظهار داشت: تاکنون تفسیری که از قانون شده «رجل سیاسی» شامل خانم‌ها نمی‌شود.

میرسلیم: نامزد حزب موتلفه‌ام
مصطفی میرسلیم داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت: راهی که من از ۵۰ سال پیش آغاز نموده‌ام چیزی جز حق‌طلبی نیست. من امروز برای احقاق حقوق بر جا مانده شما مردم بزرگ ایران آمدم.
میرسلیم ادامه داد: من آمده‌ام تا منزلت معلمان، کارمندان و هنرمندان محترم شمرده شود و قدر خدمات پزشکان و پرستاران شناخته شود و ثمره کوشش کشاورزان، اصناف و امدادگران و از خودگذشتگی رزمندگان ارج نهاده شود.
وی تصریح کرد: ما با کوله‌باری از تجربه خدمت در وزارت کشور، بنیاد امور مهاجران جنگی در نهاد ریاست جمهوری، وزارت ارشاد، ورزش و مجمع تشخیص و در صنعت آمده‌ام. من امروز به پشتوانه طلبگی در پیشگاه شهیدان بهشتی و رجایی و باهنر به میدان آمده‌ام.
میرسلیم با بیان اینکه انصراف ندادن معادل بر هم زدن وحدت نیست، گفت: وحدت در نیت و هدف است، وحدت در خدمت است. ساز و کاری که در جمنا به کار گرفته شد به خاطر تازه‌کار بودن اشکالاتی دارد که می‌توانست با تجربه گذشتگان برطرف شود اما صورت نگرفت از جمله تشکیل مجمع و گزینش اعضاء. وی گفت: ساز و کاری که بین جمنا و مؤتلفه وجود دارد ائتلاف است و این به معنی ادغام نیست بلکه تعامل سیاسی است تا بهترین روش تعیین شود.

ذوالفقاری: از هرگونه ناامنی جلوگیری خواهد شد
رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: اگر فردی، جریانی، اشخاصی، حزبی و گروهکی بخواهد امنیت انتخابات را بهم بزند قطعا با قاطعیت تمام برخورد خواهیم کرد و از هر گونه نا امنی جلوگیری خواهد شد.
حسین ذوالفقاری تاکید کرد: امنیت انتخابات خط قرمز کشور و همه دستگاه‌ها است، همه قوا و مسئولان بر روی اولویت امنیت انتخابات تاکید دارند لذا هر حرفی و جریان سازی که بخواهد امنیت را هدف قرار دهد قطعا با مسببین آن برخورد خواهد شد. وی افزود: همچنین آسیب‌هایی که می‌تواند متوجه امنیت انتخابات شود، چه از سوی معاندین خارج از کشور و چه از سوی کسانی که احتمال دارد در داخل بی‌توجهی کنند و یا زمینه‌هایی که می‌تواند امنیت انتخابات را تحت تأثیر قرار دهد، همه این موارد مورد بررسی قرار گرفته است.
ذوالفقاری با بیان اینکه اطلس امنیتی انتخابات به تمامی استان‌ها ابلاغ شد و استانداران و معاونین سیاسی آنها در این زمینه توجیه شده‌اند، گفت: دستورالعمل استفاده از فضای مجازی در انتخابات صادر و ابلاغ شد.
وی افزود: در این دستورالعمل تمامی تمهیداتی که متوجه انتخابات است و تمامی مصادیقی که در فضای مجازی شامل می‌شود، دربرگیرنده این دستورالعمل هستند و طرحی تحت عنوان بی‌تاک آماده شده که هریک از کاندیداها که بنا است در فضای مجازی تبلیغات انجام دهند، مانند فضای واقعی، باید دارای شناسنامه و مشخصه باشند و اگر چنانچه به نام کاندیدایی مطلبی اعلام شود، در صورتی که مربوط به او نیست، حتماً باید بلافاصله تکذیب کند، در غیر این صورت مسئول آن مطلب که منتشرشده، آن کاندیدا است.
سیدسلمان سامانی گفت: در دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری ۶۸۸ نفر ثبت‌نام داشتیم که احتمال می‌دهیم این دوره افزایش یابد. وی با بیان اینکه رسیدگی به صلاحیت نامزدها بر عهده شورای نگهبان است، گفت: فعالیت انتخاباتی نامزدها رسما از تاریخ اعلام اسامی آنان توسط وزات کشور آغاز می‌شود و هرگونه فعالیت انتخاباتی خارج از این زمان تخلف از قانون است.
علی‌اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور نیز گفت: مسن‌ترین داوطلب ۷۹ سال و جوان‌ترین آنها ۲۱ سال بوده است.

ثبت‌نام برادران دوقلو برای انتخابات
ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حاشیه‌هایی هم همراه بود.
اولین نامزد انتخابات از همان اولین ساعات صبح البته کفن پوش به ستاد انتخابات آمد تا برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت‌نام کند؛ دومین ثبت‌نام کننده هم یک زن بود که برای انتخابات ثبت‌نام کرد.
حضور برادران دوقلو هم از دیگر حاشیه‌های امروز ستاد انتخابات کشور بود.
سید مصطفی میرسلیم را شاید بتوان تنها چهره شناخته شده داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری دانست که با لباس کار ثبت‌نام کرد.
یکی دیگر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با مدرک ششم قدیم به ستاد انتخابات آمده بود.
یک کارشناس تربیت بدنی نیز نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری و اهل بروجرد بود که گفت چون شغل ندارم آمدم تا رئیس‌جمهور شوم.
شعارم «پول، نان و آزادی» است، این شعار یکی از داوطلبان انتخابات بود، داوطلب دیگری هم گفت ۱۵ میلیون حقوق بیکاری می‌دهم!
ثبت‌نام از داوطلبان ریاست جمهوری تا ۲۶ فروردین‌ماه ادامه دارد.
وحید فرجی متولد ۱۳۷۸ جوان‌ترین داوطلبی که در اولین روز در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

کد مطلب: 98940
 
Share/Save/Bookmark