میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
بحران‌سازی آقای وزیر

بحران یمن در حالی همچنان به دلیل اصرار ائتلاف سعودی به جنگ و کشتار ادامه دارد که جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس راهی یمن شد. او همزمان با سفر بی‌سر و صدا به شهر «عدن» که تحت کنترل دولت مستعفی یمن قرار دارد، در پیامی ویدئویی از احتمال تشدید درگیری در این کشور ابراز نگرانی کرد .وزیر خارجه انگلیس خواستار قطع روابط جنبش انصارالله با جنبش حزب‌الله لبنان برای برقراری صلح پایدار در یمن شد! این اقدامات در حالی صورت گرفته است که در باب رفتار انگلیس در قبال یمن چند نکته قابل توجه است.
بسیاری از ناظران سیاسی تاکید دارند که انگلیس به عنوان حامی تسلحاتی و اطلاعاتی عربستان باید مجازات شود حق ادعای میانجی گر بودن ندارد انگلیس اگر واقعا به دنبال صلح در یمن است باید فروش سلاح و کمک اطلاعاتی به عربستان را پایان دهد. ائتلاف سعودی محور بحران یمن است لذا فشارها باید بر سعودی باشد نه یمن مدافع . اقدام یمنی‌ها دفاع است و اقدام ائتلاف سعودی تجاوز لذا ادعای هانت برای جنگ داخلی نشان دادن بحران یمن یک فریب کاری است بر همین اساس بی توجهی انگلیس به بحران انسانی یمن و اصرار بر روند نظامی نشانه واهی بودن ادعای بشر دوستی آنهاست . ادعای هانت برای قطع روابط یمن با حزب الله لبنان، نشانه ماهیت ضد بشری و بحران ساز انگلیس در منطقه است چرا که حزب الله بخش رسمی از دولت لبنان و پیشگام مبارزه با تروریسم است انگلیس اخیرا حزب الله را در لیست تروریسم قرار داده که در حمایت از تروریست‌ها و ادامه بحران در منطقه بوده است چنین کشوری نمی تواند ادعای ناجی بودن داشته باشد. هانت در حالی از صلح یمن می گوید که به صورت یکجانبه خواستار خلع سلاح ارتش و مقاومت یمن شده در حالی که هیچ اشاره‌ای به جنایات منصور هادی و نیروهای تحت امر سعودی نکرده است که جای تامل دارد در همین حال بسیاری از ناظران سیاسی تاکید دارند که انگلیس با ادعای حمایت از روند سیاسی در یمن سعی در سرپوش نهادن بر حمایت‌هایش از عربستان در کشتار مردم یمن دارد صحبت‌های هانت مبنی بر نگرانی از تشدید جدید در الحدیده نوعی باج خواهی از یمنی ها و نیز تهدید یمن به جنگ گسترده تر است که نیت آتی انگلیس در این کشور که همان جنگ جدید است را نشان می دهد . لندن با ادعای حل بحران یمن تجهیز نظامی و حمایت از عربستان و امارات را توجیه می کند چنانکه آمریکا در سوریه و عراق با نام مقابله با تروریسم به تسلیح گروه‌های دست نشانده و تروریستی می‌پردازد. در این میان باید توجه داشت که هرگونه برقراری امنیت در یمن در گرو پذیرش طرح‌های سازنده انصارالله به عنوان نماینده مردم و دولتمردان یمن است در حالی که انگلیس انصارالله را در ردیف تروریست‌ها عنوان می کند.
با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر هانت به منطقه نه برای حل بحران یمن بلکه زمینه ساز بحران‌های جدید خواهد بود چرا که سیاست انگلیس همچون آمریکا بر اصل بحران‌سازی در منطقه استوار است تا در لوای آن فروش تسلیحات به کشورهای عربی و سرکیسه کردن این کشورها را اجرایی سازند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 108201
 
Share/Save/Bookmark