میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
بررسی سیاست روز از خلف وعده متولیان مسکن مهر؛
مهری که بر دل زمین سکنی نمی‌کند
مهری که بر دل زمین سکنی نمی‌کند
 

در تیرماه سال‌جاری یعنی ۵ ماه قبل؛ مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از اتمام و تحویل واحدهای مسکن مهر شهرهای جدید کشور به جز استان‌های البرز و تهران تا پایان دولت یازدهم خبر داد و اعلام کرد: با توجه به اقدامات انجام شده در حوزه خدمات زیربنایی، روبنایی، محوطه‌سازی و آماده‌سازی اکثر واحدهای دارای معارض امسال تکمیل و تحویل می‌شوند.
هرچند در آن زمان هم اما واگرهای زیادی در تحقق این سخن وجود داشت اما قطعیت این مدیران به حدی بود که گاهی این‌ باور را ایجاد می‌کرد که این متولیان حتما اقدامی در سر دارند و این مساله اجرایی خواهد شد. در حال حاضر ۴ ماه از شروع به کار دولت دوازدهم می‌گذرد و همچنان متولیان مسکن مهر تلاش می‌کنند تا با ارایه اعداد و ارقام و وعده‌های مکرر اینگونه وانمود کنند که شرایط کار در طرح مسکن مهر مطلوب بوده و آن قدرها هم که برخی‌ها مطرح می‌کنند؛ آینده این طرح مبهم نیست.
با وجود تمام این مسایل هنوز هم بسیاری از کارشناسان و فعالان این عرصه با مبنا قرار دادن نظر وزیر راه وشهرسازی مبنی براینکه "این طرح میراث تلخ دولت دهم" است می‌گویند به این زودی‌ها و با این تفکرات این پروژه‌ها به آینده خوبی نمی‌رسند حتی اگر این اعداد و ارقام‌ها بزرگتر شود.
اینکه متولیان اجرای این پروژه همواره از تحویل واحدهای مسکن مهر آن هم پردیس خبر می‌دهند ومدام بر طبل اقدامات اجرا شده بر آن می‌کوبند و هنوز هم تعداد قابل توجهی از آنها به ثمر نرسیده است یک بعد ماجراست و بعد دیگر آن ابهامات این طرح آن است بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر سایر شهرها از جمله شهرهای حاشیه تهران هنوز بلاتکلیف هستند. بلاتکلیفی که هر روز متولیان اجرایی نشدن آن را به گردن دیگری می‌اندازند و هنوز که هنوزه با گذشت بالغ بر ۶ تا ۷ سال همچنان بی‌نتیجه باقی مانده است. پروژه‌هایی مانند مسکن مهر رودهن، فاز ۹ پردیس و بسیاری دیگر از این پروژه‌ها آینده‌ای مبهم دارند.
کارشناسان و تحلیلگران در ارزیابی وعده‌های متولیان مسکن مهر این مساله را عنوان می‌کنند آنچه این مجریان وعده می‌دهند تنها در صورتی عملیاتی شدنی است که متقاضیان به تعهدات (تکمیل سهم آورده) اقدام کنند.
این گفته مدیران مسکن مهر در شرایطی است که بسیاری از متقاضیان سال‌هاست که میلیون تومان پول در صندوق‌های این پروژه ریخته‌اند اما هنوز هم تپه‌ای از خاک را به آنها نشان داده و می‌گویند این مسکن مهر شماست البته باید تکمیل شود.

کیسه پیمانکاران پر نشد
دلیل این نوع نگاه آن است که در ۲۱ مردادماه سال ۹۶؛ سعید غفوری مدیرعامل شرکت عمران پردیس در نشست خبری تشریح عملکرد ۱۴ ماهه با بیان اینکه برخی از کسانی که در حال ساخت مسکن مهر هستند نه سازنده‌اند و نه پیمانکار، نمی‌دانم روند انتخاب اینها چگونه بوده است، گفت: برخی پیمانکاران مسکن مهر برای متقاضیان کیسه دوخته‌اند. در فاز ۵ افتتاح‌هایی داشتیم که به لحاظ کیفیت و کمیت از آن راضی نبودیم که بنابر مصالحی این کار انجام شد.
غفوری با بیان اینکه انبوه‌سازان حدود ۱۰ هزار واحد این فاز را در دست ساخت دارند،‌ افزود: با وجود تزریق منابع مالی خوب هنوز نتیجه خوبی در این فاز نگرفته‌ایم. حدود ۶۵۰ واحد این فاز در ۱۴ بلوک افتتاح شده که روند تحویل آن در حال انجام است. البته این روند کُند است و مشخص نیست چرا با تزریق خوب منابع مالی روند مذکور مناسب نیست. وی با یادآوری اینکه از ابتدای امسال تا الان ۶ میلیارد تومان برای دیوار حائل فاز ۹ هزینه شده اما همچنان واحدهای فاز ۹ قدیم قابل سکونت نیست، بیان کرد:‌ برای قابل سکونت کردن این فاز دو قرارداد ۲۰ میلیارد تومانی و ۱۵ میلیارد تومانی جهت رفع موانع پیش‌رو در شرف انعقاد است.
مدیرعامل شرکت عمران پردیس با بیان اینکه این واحدها باید در سال ۹۱ همزمان فاز ۳ تحویل می‌شد، اظهار کرد:‌ پاشنه دیوارها وحشتناک است و کار مهندسی خوبی انجام نشده است. در صورتی که مسائل دیوارهای حائل حل شود روند تحویل واحدها از ۴۵ روز آینده آغاز می‌شود.
این در حالی است که هنوز مسائل دیوارهای حائل هنوز حل نشده است. به گفته مدیر پروژه فاز ۹ قرار است مناقصه‌ای برای این کار انجام شود که مجمع عمومی شرکت عمران شهرهای جدید ایران باید آن را تایید کند. به نظر می‌رسد یکی از موانع حل مسائل دیوارهای حائل چگونگی تامین منابع مالی مورد نیاز آن باشد. از چند ماه پیش مدیران شرکت عمران پردیس از در شرف امضا قرار داشتن قرارداد دیوار حائل سخن می‌گویند اما تا امروز خبر امیدوارکننده‌ای از این داستان منتشر نشده است.

تاخیر پروژه‌های مسکن مهر معطل منابع
در همین رابطه معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به دلیل محدودیت‌ها پروژه‌های مسکن مهر تا شهریور ۹۶ به اتمام نرسید، گفت: وزارت راه و شهرسازی باید با انجام اقداماتی پروژه‌های مسکن مهر را چه در قالب تعاونی و غیرتعاونی به اعضا تحویل دهد.
حمید کلانتری در پاسخ به این سؤال که تعاونی‌های مسکن مهر سرانجام‌شان چه شد، تصریح کرد: تعاونی‌های مسکن مهر هم‌اکنون در حال انجام فعالیت‌هایشان هستند تا اینکه مجموعه واحدهای نیمه‌تمام به اتمام برسد و به اعضا تحویل داده شود. وی افزود: یک سری محدودیت‌های منابع و تسهیلات مسیر تحویل پروژه‌ها را کند کرد و بنا داشتیم تا پایان شهریور امسال طبق پیش‌بینی دولت در تمام طرح‌های مسکن مهر اعم از تعاونی و غیرتعاونی اقدامات به پایان برسد اما این مهم محقق شد. و امیدواریم با همت بانک مرکزی، وزارت مسکن و شهرسازی و دستگاه‌های مزبور موضوع مسکن مهر به اتمام برسد.
وی در رابطه با شرایط زیربنایی مسکن مهر که توسط تعاونی‌ها ساخته می‌شود گفت: این موضوع بستگی به شرایط استان‌ها دارد که به صورت منطقه‌ای و محلی شهرداری‌ها، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و وزارت نیرو زیرساخت‌ها را ایجاد کنند.

کد مطلب: 101307
 
Share/Save/Bookmark