میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۱
 
 
لاریجانی:
وزرای آینده باید شجاعت حل مشکلات را داشته باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وزرای آینده باید شجاعت داشته باشند که وقتی مشکلات را می‌بینند به سمت آن بروند نه اینکه فقط در جلسات درد دل کنند.
به گزارش فارس، علی لاریجانی دیروز طی سخنانی در هشتمین کنفرانس بین‌المللی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد اظهار داشت: موضوع این کنفرانس بسیار مهم و مورد اهتمام همه بوده و در قانون برنامه ششم توسعه نیز بر آن تأکید شده است. وی یادآور شد: سازمان برنامه و بودجه هر سال برای رتق و فتق، به ما لایحه بودجه را ارائه می‌دهد اما حادثه‌ای در کیفیت کار رخ نمی‌دهد.
وی اضافه کرد: اگر ما گفتیم دولت باید چابک شود به خاطر این است که روال قبلی ادامه پیدا نکند، اما با تکرار روند گذشته اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما بدون اصلاح برخی نظامات آموزشی نمی‌توانیم رشد و توفیقی در توسعه داشته باشیم، تصریح کرد: وزرای آینده باید شجاعت داشته باشند که وقتی مشکلات را می‌بینند به سمت آن بروند نه اینکه فقط در جلسات درد دل کنند.
وی ادامه داد: رجال ملی کسانی هستند که وقتی با مشکلات مواجه می‌شوند بگویند ما ۳-۲ مورد از این مشکلات را حل می‌کنیم، بنابراین به تأخیر انداختن مشکلات روزمرگی خواهد بود.
لاریجانی با تأکید بر ساز و کارهایی در حوزه بودجه‌‌ریزی بر مبنای عملکرد در کشور، عنوان کرد: نگاه کلی به وضعیت کشور عزم همه را به سمت این کار سوق می‌دهد. وی ادامه داد: برای بودجه جاری کشور سهم قابل توجهی از نفت استفاده می‌شود که این درست نیست؛ چراکه نفت یک سرمایه است و باید صرف امور زیربنایی شود، ما مجبور به استفاده این چنینی از نفت هستیم، این امر نشان می‌دهد خلل جدی در سازمان بودجه‌ریزی کشور وجود دارد.
رئیس مجلس همچنین یکی از مشکلات موجود در سازمان بودجه‌ریزی کشور را حجم وسیع دولت خواند و یادآور شد: خدماتی که به مردم ارائه می‌دهیم باید قابل قیاس با سایر کشورها باشد، ما چند میلیون کارمند داریم اما وضع رسیدگی به خدمات ما نارس است.
لاریجانی با اشاره به آمارهای بین‌المللی و رتبه کشور در این میان، گفت: وضع ما در منطقه بین ۲۰ کشور، رتبه پانزدهم است، همچنین بین ۱۳۷ کشور جهان دارای رتبه ۸۷ هستیم، بنابراین این موضوع نشان می‌دهد که در نظام بودجه‌ریزی دچار مشکل هستیم.
وی همچنین آمارهای مربوط به شفافیت سیاست‌گذاری را تشریح کرد و گفت: در این زمینه بین ۲۰ کشور منطقه دارای رتبه ۱۸ هستیم و همچنین میان ۱۳۸ کشور دنیا رتبه ۱۳۶ را کسب کردیم، پس از این نظر هم دارای ضعف‌هایی هستیم.
رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: نرخ بیکاری در منطقه نیز بین ۲۰ کشور بررسی شده، برای ما نهمین رتبه رقم خورده همچنین در میان ۱۰۵ کشور جهان هم نودمین کشور هستیم.
لاریجانی همچنین با اشاره به آمار رشد داخلی نیز توضیح داد: در این زمینه هم بین ۲۴ کشور منطقه دهمین کشور هستیم و از ۱۹۸ کشور جهان دارای رتبه ۸۱ هستیم، در میزان جذب نیز از ۲۰ کشور منطقه نوزدهمین و از بین ۱۳۸ کشور جهان رتبه ۱۲۶ را کسب کردیم.

کد مطلب: 100100
 
Share/Save/Bookmark