میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۸
 
 
گروه‌های کردی راز اصرار بارزانی بر همه‌پرسی را برملا کردند
استقلال کردستان عراق دروغی برای منافع شخصی
استقلال کردستان عراق دروغی برای منافع شخصی
 

ضمن تاکید بر لزوم برکناری بارزانی، معاون کُرد رئیس پارلمان عراق با تاکید بر پایان یافتن دوره ریاست «مسعود بارزانی»، گفت که وعده او برای تاسیس کشور کردستان، دروغی برای منافع شخصی و حزبیش بود.
«آرام شیخ محمد» معاون کُرد رئیس پارلمان عراق، «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان را مسئول تنش ایجاد شده در کردستان دانست و گفت که تاسیس کشور کردی، یک دروغ برای منافع شخصی بود. وی با اشاره به پایان یافتن دوره ریاست بارزانی بر منطقه کردستان گفت: روند همه‌پرسی و دروغ تشکیل کشور کُردی، در راستای منابع شخصی و حزبی بارزانی بود.
این مقام مسئول عراقی تاکید کرد که شخصیت‌هایی در حکومت منطقه کردستان حضور دارند که حقایق را تغییر می‌دهند و بر خطاهای بررسی نشده شخصیت‌های حزبی سرپوش می‌گذارند تا افکار عمومی را منحرف کنند اما دیگر زمان آن فرا رسید که این مصیبت‌ها و خطاهای مکرر پایان یابد.از سوی دیگر، «یوسف محمد» رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق نیز خواستار استعفای بارزانی شد و گفت که وی اگر استعفا کند خدمت بزرگی به کردستان می‌کند.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه اربیل مسئول هر قطره خونی است که در کرکوک ریخته شود، گفت: هیچ طمعی به خاک سوریه و عراق نداریم. اردوغان طی سخنرانی در آنکارا با بیان ترکیه در حال مبارزه با گروه‌های تروریستی مانند سازمان فتح‌الله گولن، داعش و پ.ک.ک درگیر است، گفت اکنون نیز برخی تلاش می‌کنند یک محاصره تروریستی بر ترکیه اعمال کنند. رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد دولت منطقه کردستان عراق مسئول هر قطره خون است که درپی درگیری‌ها در کرکوک ریخته می‌شود و ما نمی‌توانیم از این مسئله چشم‌پوشی کنیم. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام حمایت از تمامیت ارضی عراق گفت همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، باعث آشوب بزرگی در منطقه شد.
چاووش‌اوغلو طی نشست خبری مشترک با همتای پرتغالی خود، با بیان اینکه همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، در منطقه آشوب ایجاد کرده است، گفت آنها به توصیه‌های ترکیه درخصوص به‌وجود آمدن مشکلات، توجهی نکردند. «بینالی ایلدیریم» نخست وزیر ترکیه نیز ضمن اعلام حمایت مجدد این کشور از ماموریت نیروهای عراقی در «کرکوک» خواستار برقراری آرامش در شمال شمال عراق شد. ایلدیریم طی سخنرانی در همایش بین‌المللی شبکه «تی‌آرتی» در استانبول، با بیان اینکه موضع ترکیه در قبال مشکل عراق روشن است، تاکید کرد آنکارا برای تمامیت ارضی این کشور اهمیت زیادی قائل است.
خبر دیگر آنکه دادگاه اداری عراق، با بررسی دادخواست ارائه شده از سوی «نجم الدین کریم» استاندار برکناری کرکوک و شکایتش از این برکناری، اعلام کرد که حکم برکناری وی مورد تایید است. همچنین رئیس‌جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با نخست‌وزیر عراق از اقدامات قانونی بغداد برای حفظ وحدت کشور حمایت کرد. عملیات استقرار نیروهای عراقی در استان کرکوک و تداوم مبارزه با تروریسم و و نزدیک شدن به آزادسازی کامل اراضی عراقی و تقویت همکاری‌های دوجانبه میان بغداد و فرانسه، از جمله محورهای گفت‌وگوی دو طرف بود.
در همین حال رئیس پارلمان منطقه کردستان خواستار استعفای «مسعود بارزانی» از ریاست این منطقه شد و گفت که وی با این اقدام به کُردها خدمت خواهد کرد. «یوسف محمد» رئیس پارلمان منطقه کردستان عراق از «مسعود بارزانی» رئیس این منطقه خواست تا استعفاء کند و در خطاب به کُردها، گفت اگر بارزانی استعفاء کند، خدمت بزرگی به کردستان کرده است. وی در خطاب به بارزانی با اشاره به حکومت غیرقانونی ۱۲ ساله او بر منطقه کردستان گفت: تو باید به شکست اعتراف کنی و ملت را به حال خود رها کنی تا خود سرنوشتشان را تعیین کنند نه اینکه تو به خواست خود چنین کاری کنی. به نوشته «العربی الجدید»، رئیس پارلمان منطقه کردستان گفت: همه ما اسیر دسته‌ای از نخبگان سیاسی هستیم که بر روی سرمایه‌های ملی برای گسترش حاکمیتشان، سیطره یافته‌اند. این نخبگان با قربانی کردن مردم و خون شهدای آنها، تجارت می‌کنند.
همچنین «هوشیار عبدالله» نماینده فراکسیون پارلمانی «التغییر» عراق، از اینکه «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق با وجود پایان یافتن دوره تمدید شده ریاستش همچنان به طور غیر قانونی در این پست باقی مانده ابراز تعجب کرد.وی طی بیانیه‌ای که در پایگاه خبری «الإباء» منتشر شد، اظهار داشت: احزاب سیاسی کردستان و جامعه کردی به طور کلی انتظار داشتند که بارزانی پس از آنکه عامل شکست و ناکامی این منطقه در تمامی سطوح شد به ویژه پس از همه‌پرسی و حوادث پس از آن که موجب قربانی شدن مردم شد، این جرات را پیدا کند و از پستی که به طور غیرقانونی بر آن چنبره انداخته استعفا کند و در نهایت به فعالیت سیاسی خود پایان دهد.

کد مطلب: 101453
 
Share/Save/Bookmark